Güncel

YDK’nın Gülsuyu Festivali gerçekleşti

Kartal: Yeni Demokrat Kadın (YDK) tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik şiddetle Mücadele Günü’nün yıldönümünde  “Mutfaktan Çıkıyoruz; Yozlaşmaya, Uyuşturucuya, Kadına Şiddete Karşı Birleşiyoruz” şiarıyla düzenlenen festival Gülsuyu’nda gerçekleşti. Elisa Cem Düğün Salonunda gerçekleşen etkinlikte kadınlar ataerkil devletin kadına yönelik saldırılarına karşı birleşme çağrısı yaptılar.

Akşam saatlerinde başlayan etkinlikte ilk olarak açılış konuşması gerçekleştirildi ve ardından Arin Mirxan, Kader Ortakaya ve 25 Kasım’da katledilen Mirabel Kardeşler şahsında kadın mücadelesinde ölümsüzleşen tüm kadınlar için saygı duruşunda bulunuldu.

Gerçekleşen açılış konuşmasında, YDK’nın tüm kadınları yozlaşmaya, uyuşturucuya ve çeteleşmeye karşı mahallede aktif tavır almaya çağırdığı belirtilerek “AKP hükümetinin açık bir şekilde desteğini sunduğu eli kanlı IŞİD çetelerine karşı Rojava’da, Kobanê’de silah başına geçen Rojaval’lı devrimci kadınları buradan selamlıyoruz” denildi. Konuşmada ayrıca, Kadın mücadelesini bu günlere taşıyan Mirabel Kardeşler’in, Clara Zetkin’lerin, Meral Yakar’ların, Sakine Cansız’ların, Beşler’in, Kader Ortaka’nın, Arin Mirkan’ların mücadelelerinin sürdürücüsü olunacağı belirtilerek “Sizlere söz olsun ki, nerede kadına yönelik saldırı varsa bir orada olacağız ve bize bıraktığınız kadın mücadelesini omuzulayacağız” ifadelerine yer verildi.

“Bu 25 Kasım’da Reyhaneh’i konuşalım, Arîn olalım”

Açılış konuşmasının ardından YDK tarafından hazırlanan sinevizyonun gösterimi yapılırken devamında ise Güler Ana söz aldı. Güler Ana, kendi 25 yıllık eşinden 2 gün önce şiddet gördüğünü ve kadına yönelik şiddete karşı birleşerek mücadele edilmesi gerektiğini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından Güler Ana, Kobanê direnişi için yazdığı bir türküyü okudu.

Daha sonra ise sahneye, sanatçı Ayla Yılmaz çıktı. Yılmaz’ın söylediği türküler ve halaylarla birlikte kadınlar da sahnede hep birlikte halaylar çektiler. Kadınların hep birlikte çektiği halaylar ve horonların ardından ise YDK konuşma yaptı.

YDK adına konuşan Aslı Ceren Aslan, Gülsuyu Mahallesi’nde kadınların yoğun emeği ile kurulan birlikteliğin bugün devletin yönlendirmesindeki çetelerin eliyle hedeflendiğini belirterek saldırılara karşı bir arada ve örgütlü durmanın önemli olduğunun altını çizdi.

25 Kasım yaklaşırken bu etkinliği düzenleme amaçlarının, kadınların tavizsiz direnişini öne çıkarmak olduğunu belirten Aslan konuşmasında, “YPJ Takım komutanı Arîn Mirxan’ı konuşalım mesela. Girdiği her yeri cehenneme çeviren zebaniler örgütü, emperyalizmin beslemesi IŞİD’e karşı yazdığı destanı konuşalım. Halklara korku salan, kurduğu köle pazarları, cinsel saldırıları ile kadın düşmanlığının baş temsilcilerinden olan bu örgüte karşı bedenini korkusuzca siper eden Arîn, 25 Kasım’da bize yol gösterici olsun. İran’lı Reyhaneh Jabbari’ye dönelim yüzümüzü bu 25 Kasım’da. Kendisine tecavüz etmeye yeltenen bir istihbaratçıyı öldürdüğü için 7 yıl İran zindanlarında tutulan, hâkiminden gardiyanına sistematik bir tacize maruz kalan ama tüm yaşadıklarına rağmen tecavüzcüyü aklayarak ‘affedilmeyi’ kabul etmeyip başını dik tutarak idam sehpasına yürümeye razı olan Reyhaneh’i konuşalım” cümlelerine yer verdi.

YDK’nın konuşmasının ardından ise sahneye kadınlardan oluşan Grup NAİRA çıktı. Naria’nın ezgilerinden sonra ise mahalleden kadınların hazırladığı, şiddet ve yozlaşma temalı tiyatro gösterisi sahnelendi. Kadınların alkışlarla izlediği tiyatro gösterisinin ardından ise davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Etkinlik, Pınar Aydınlar’ın söylediği marş ve türküler ve katılan tüm sanatçıların hep bir ağızdan İbrahim’e ağıt’ı söylemesi ile son buldu.

 

Etkinliğe Gülsuyu-Gülensu Kadın Dayanışma Evi ve Partizan da mesaj gönderek desteklerini ilettiler. Etkinlikte YDK’ nın yeni çıkarttığı derginin de dağıtımı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu