Güncel

Kadınlar 25 Kasım için sokaktaydı!

İstanbul: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü öncesinde bugün (23 Kasım) Eminönü İskelesi önünde oturma eylemi yaptı.

Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu grubun eylemi saat 14.00’da “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları eşliğinde başladı. “Her yerde kadın cinayeti, meclis olağanüstü toplansın” pankartının açıldığı eylemde ilk olarak şiddet deneyimlerini anlatan mektuplar okundu. Çekmeköy’de boşanmak istediği eşi tarafından 43 yerinden bıçaklanan Hasret’in, “koruma altında”yken katledilen Hanime Aslan’ın dilinden, Seda isimli trans bir bireyin dilinden mektupların okunduğu sırada sık sık “Dayaktan cinayete bir şans daha verme”, “Trans cinayetleri politiktir” sloganları atıldı.
Ardından İzmir, Bursa, Riha, Amed, Dersim, Adana, İzmit ve Batman’dan eş zamanlı eylem yapan kadın platformlarının dayanışma mesajları okundu.
Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu tarafından yapılan Kürtçe ve Türkçe açıklamada ise, “Tokattan cinayete giden sürecin önlenmesi için her zaman yaptığımız gibi sokaklara çıkıp isyanımızı dile getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz” denilirken kadınlar olarak erkek şiddetine sessiz kalınmayacağı dile getirildi. Şiddet gören kadınların karakola gittiğinde evine gönderildiğine, ölümü göze alıp evden ayrılan kadınların binbir tehdit altında boşanma davalarının peşinden koşmak zorunda kaldığını vurgulayan açıklamada, “Boşanmayı değil, cinayeti engelleyin!” dendi.

“Her gün öldürülme tehdidiyle yüzyüze kalan kadınların sorumluğunu üzerine almayan ve onlardan bihaber olan bakan için bir kez daha soruyoruz: Ayşenur İslam kimin bakanı?” denildiği açıklamada ayrıca “haksız tahrik indirimi” ne de değinildi.

Devletin şiddet gören kadının değil, erkeğin beyanını esas aldığı belirtilen açıklamada, ayrıca trans cinayetlerine de dikkat çekildi. Trans cinayetlerinin münferit veya tesadüf olmadığı belirtilerek “Trans cinayetleri politiktir” dendi.

 

Basın açıklamasının ardından eylem sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu