Güncel

YDK’dan Bayburt Derneği’nde panel

İstanbul: Yeni Demokrat Kadın olarak sürdürdüğümüz emek konulu kampanyamızın çalışmaları kapsamında Yenibosna’da bulunan Bayburt Kıratlı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde dernek üyesi kadınlarla 22 Mart Perşembe günü (dün) sanatçı Pınar Aydınlar’ın da katıldığı bir panel gerçekleştirildi. Çok sayıda kadının katıldığı etkinlike YDK adına da 2 konuşmacı katıldı.

Önce söz alan ilk YDK temsilcisi; “Yok sayılan görünmeyen değersizleştirilen bu emek bizim” diyerek bu sistemin kadın emeğini nasıl sömürdüğünü anlattı. Ardından da merdiven altı, işletmelere değinen konuşmacı, kayıt dışı çalışan birçok kadın olduğunu ve bunu üzerinden patronların ve sistemin çok ciddi kar elde ettiklerine değindi.

Ev emekçisi kadınların emeklerinin yok sayıldığını söyleyen konuşmacı, “Kadının ev içinde yaptığı hizmetleri dışarıdan karşılamaya çalışsa ayda çok fazla ücret ödemek zorunda kalır” diyerek, sistemin ev içi emeği neden görmezden geldiğini anlattı.

 

“Bu sistem kadınların emeği ile büyüdü”

Pınar AydınlarSistem ve kapitalizm bizler üzerinden kazanmıştır. Bu sistem biz kadınların emeğiyle büyümüştür” dedi.

Ardından YDK adına konuşma yapan diğer konuşmacı ise; “En çok ezilen kadınlar oluyor. Birçok uygulamaya yapılıyor ve bu uygulamalardan en çok kadınlar etkileniyor. Biz kadınlar 8-9 yaşlarında okula başlarız ve okulda iş bölümü yapılır. Kadınların gittiği iş bölümü el işi bölümüdür. İsteyerek değil gitmemiz gerektiği için gideriz” dedi.

Bizim bunları değiştirmememiz için bir araya gelmeli birbirimizle konuşmalı ve örgütlenmeliyiz” diyen konuşmacı devletin tüm kurumlarıyla kadının karşısına örgütlü bir şekilde dikildiğini söyleyerek; kadının da bu saldırılar karşısında örgütlü durmasının ne kadar önemli olduğunu belirtti.

 

“1000 fermuara 2.5 TL!”

Ardından kadınlar konuştu, yaşadıklarından bahsettiler. Özellikle eve iş alan kadınlardan biri bu işi nasıl yaptıklarını anlattığı bölüm oldukça canlı geçti. Günde 6-7 bin arasında fermuar yaptığını söyleyen kadın, bin fermuar başına 2.5 TL para aldığını söyledi. Oysa 1000 adet fermuar, bin TL’nin üzerinde para yapıyordu. Aradaki devasa farktan ve büyük şirketlerin buradan ciddi kar elde ettikleri üzerine konuştuk.

Daha sonra dernekte bir kadın komisyonun olmadığını konuştuk ve böyle bir komisyona duyulan ihtiyaçtan bahsettik. Bunun üzerine dernekte bir kadın komisyonu kuruldu. Etkinlik Aydınlar’ın türküleriyle son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu