Güncel

YDK’dan Ankara’da buluşma

H. Merkezi: YDK Ankara’da bir buluşma gerçekleştirerek süreci değerlendirerek 20 Kasım ve 25 Kasım’a dair çeşitli tartışmalar yürüttü.

YDK dün (8 Kasım) Ankara’da İstanbul, Ankara, İzmir, Dersim, Eskişehir ve Mersin’den katılan kadınlarla bir araya gelerek yaz sürecinden bu yana yürütülen çalışmalar, 20

Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü ile ilgili yapılacak çalışmalar tartışıldı.

1 Kasım seçimlerinin değerlendirilmesi, Ankara katliamı ve YDK tatil kampından sonra YDK’nın alanlarda yaptığı çalışmalar ile sürecin değerlendirilmesi yapılırken ardından ise “Örgüt nedir, örgüt olabilmek, YDK ile nasıl ilişkileniriz” tartışması ve en son 20 Kasım, 25 Kasım ve bir sonraki buluşmaya kadar yürütülen çalışmalar başlıklar halinde tartışıldı.

Sürecin değerlendirildiği bölümde, dikkat çeken noktaların başında, gelişen yoğun politik atmosferin içinde YDK’nın özgün çalışmalarını yapılmadığı ve bu sürecin yoğunluğu içinde güncel sürece dair refleksin verilemediği bir eksiklik olarak ifade edildi. Tüm alanlarda YDK’lı kadınların eylemlere aktif katıldığı ancak daha parçalı bir katılımın söz konusu olduğu belirtildi.

Ankara Katliamına ilişkin sürecin değerlendirilmesi yapılırken YDK’nın diğer örgütler gibi atıl kaldığı ve katliamın yas atmosferine kapıldığı dile getirildi.

İkinci bölüm şeklide tartışmaya açılan “Örgüt olabilmek” tartışması ise oldukça verimli geçti. YDK’lı olmak için örgüt gibi davranmanın ve ilişkiyi bunun üzerinden kurmanın, kolektif karar toplantılarına katılmanın esas alındması vurgulandı. YDK’nın kolektif karar mekanizmaları olan buluşmalar, konferans ve kurultayların YDK’nın en üst iradesi olduğu ve buralara dâhil olmanın önemi üzerinden yürütülen tartışmada koyuya dair genel yaklaşımın bu kolektife dahil olmanın esas alınması çerçevesinde tartışma sonlandırıldı.

İllerde komisyonlar oluşturma ve bu komisyonlardan doğru daha merkezi bir koordinasyonla kolektif çalışma daha istikrarlı ve sürekli yürütmenin kararlaştırıldığı tartışmada, açığa çıkan ihtiyacın ürünü olması dolayısıyla nitelikli ve verimli bir tartışma olduğu açığa çıktı.

Üçünde ve son bölümde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Gününe ilişkin tartışmada IŞİD-devlet- erkek şiddetine karşı kadınların direnişin ön plana çıkarılması tartışıldı. Kadın örgütleri ile yapılacak eylemler dışında YDK kendi eylem ve etkinliklerini koymasının önemli olduğu dile getirildi.

 

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü için ise YDK’nın sürece daha aktif katılması, anmaların örgütleyicisi olmasının önemi üzerinden yürütülen tartışmanın ardından Dergi ve mali meselenin tartışılması ile buluşma sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu