Güncel

İstanbul YDK bir araya geldi!

İstanbul: İstanbul Yeni Demokrat Kadın, dün (7 Kasım) Munzur Çevre Derneği’nde bir araya gelerek toplantı gerçekleştirdi.

Ankara’da yapılacak YDK merkezi buluşması öncesinde bir araya gelen kadınlar, 1 Kasım seçimi değerlendirmesi, örgütlenme, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü ile Yeni Demokrat Kadın Dergisi gündemleri üzerine gerçekleştirdikleri toplantıda ilk olarak 1 Kasım Seçimi öncesinde YDK’nın çalışmalarını değerlendirdiler.

1 Kasım’ın ardından…
Sarıgazi, Gülsuyu ve Beylikdüzü’nde seçimlere dair gerçekleştirilen çalışmalarda, Sarıgazi YDK’nın Sancaktepe Kadın Koordinasyonu içerisinde yer aldığı, Beylikdüzü’ndeki YDK’lıların HDP’li kadınlarla beraber kitle çalışması yürüttüğü aktarımı yapılırken her üç bölgede de YDK’nın seçim gündemine dair hazırladığı bildiri dağıtımlarının gerçekleştirildiği belirtildi. Yapılan tartışmalarda 10 Ekim Ankara Katliamı ile birlikte katliam öncesinde yapılan planlamalara uygun bir çalışma yürütülemediği belirlendi.

İstanbul İl Komisyonu belirlendi
Örgütlenme gündeminde ise YDK’nın bir örgüt mekanizması olarak işlerliğini kazanması için ürettiği politikaları, denetleme ve kolektif iş yapma mekanizmaları oluşturarak ilerletmesi gerektiği üzerine tartışmalar gerçekleştirilerek komisyonların önemi üzerinde duruldu. Mahallelerde daha çok yer alma ve kadınlarla iletişim içerisinde olmanın önemi üzerine durulan tartışmaların sonucu olarak İstanbul’da düzenli olarak toparlanmak ve bölgeyi organize etmek üzere İstanbul İl Komisyonu’nda yer alacaklar belirlendi.

25 Kasım’da kadınlar meydanlarda!
Ardından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde İstanbul YDK’nın neler yapabileceği üzerine tartışmalara geçildi. 25 Kasım’da İstanbul’daki 25 Kasım Kadın Platformu’nun toplantısından yapılan aktarımla başlayan tartışma gündemi, Platform tarafından Taksim’de düzenlenmesi planlanan yürüyüşe geniş katılımla katılma planıyla devam etti. İstanbul YDK olarak faaliyet yürütülen alanlarda da etkinlik düzenleme fikriyle devam eden toplantıda, Sarıgazi ve Kartal gibi alanlarda yürüyüş, forum gibi etkinlik ve eylemlerle 25 Kasım günü öncesinde çalışma yürütme kararı alındı. Ayrıca Bakırköy, Taksim ve Kadıköy gibi merkezi yerlerde stant çalışması yapma kararı alındı.

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü öncesinde LGBTİ kurumları ile görüşme kararı alınarak devam eden toplantıda, düzenlenecek eylemlerin örgütleyicisi olmak gerektiğine vurgu yapıldı. Ayrıca Sarıgazi LGBTİ ile Sarıgazi YDK’nın ortak bir etkinlik düzenleyebileceği düşünülerek alanda böyle bir tartışma açılmasına karar verildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu