Güncel

YDK: Sen yoksan Bir eksiğiz!

LGBTI“27 Haziran saat 17.00’de 13. kez onurumuz, kimliğimiz ve yaşam hakkımız için Taksim’deyiz!”

LGBTİ’ler onurlarına sahip çıkmak için bir araya geliyor. Dünyanın dört bir yanından da katılımın olduğu bu yürüyüş aynı zamanda faşizme karşı bir duruşun da sembolü. Hitler’in toplama kamplarında da 1980 AFC’sinde LGBTİ’ler çeşitli işkencelerden geçirilmiş ve yok edilmek istenmiştir. Tıpkı Kürtler ve Aleviler gibi LGBTİ’ler de kimliklerine sahip çıkmak için yıllardır alanları dolduruyor ve örgütleniyor.

13 yıldır yapılan bu yürüyüş Gezi İsyanı günlerinden sonra daha fazla görünürlük sağlamıştır. İlk yıl sadece 10 kişinin katıldığı yürüyüşe artık yüz binlerce insan katılmaktadır. Sadece LGBTİ’lerin değil, bütün özgürlük savunucularının gündeminde olan bu yürüyüş sırasında birbirinden çok farklı olan yüz binler duruşları, varoluşları, kıyafetleri, şarkıları, dansları ve alışılmışın dışında olan sloganları ile tek tipçi bütün anlayışlara karşı bir başkaldırı göstermekte ve performans eylemleri sergilemektedir.

 

Onur Yürüyüşü/Haftası Nedir?

New York’ta bulunan Stonewall Inn adlı barda 1969 yılında baskı, şiddet ve ayrımcılığa karşı eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapılmıştır. LGBTİ mücadelesinin dönüm noktalarından biri olan gün dünyanın her yerinde onur haftası, gey onur, LGBT onur ve onur yürüyüşü gibi adlarla kutlanır. Burada kastedilen onur, kişinin kendi oluşunun onurudur, kendi varoluşundan utanmayışının yansımasıdır.

Türkiye’de Onur Haftası 1993’te ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı ile kutlanmak istenmiş, ancak dönemin İstanbul valiliğinin izin vermemesi ve yurtdışı konuklarını sınırdışı etmesi sonucu etkinlikler o yıl gerçekleştirilememiştir.

Bir hafta boyunca çeşitli LGBT ile ilgili paneller, film gösterimleri, tiyatrolar, konserler ve partiler gibi bir dizi etkinliklerin gerçekleştiği bu haftaya Türkiye ve diğer ülkelerden insanlar katılmaktadır. Ayrıca Türkiye’de artık İzmir, Antalya ve Mersin gibi farklı kentlerde de LGBTİ’ler onur yürüyüşleri ve onur haftaları düzenlemektedirler.

 

Nerdesin Aşkım? Burdayım Kirvem!

Kendi varoluşlarından utanmayan LGBTİ’ler “Ne hastalık, ne suç, ne günah!” diyerek tek tipçi, heteroseksist kuşatmaya karşı alanları doldururken tıpkı Gezi günlerinden öğrendiğimiz gibi dayanışma için bir çağrı yaparak soruyorlar: “Nerdesin Aşkım?”

Gezi’nin o renkli zamanlarından öğrenildiği üzere hakkını arayanlara kulak vermek ve bir arada eşit özgür bir yaşamı örebilmek için bu çağrıya kulak verme zamanıdır. “Burdayım Kirvem!” diyerek bütün dünyanın gökkuşağı renklerine boyanmasında tuzumuz olsun diye bu çağrıya kulak veriyoruz ve dayanışma için 28 Haziran saat 17.00’de Taksim’den işe başlıyoruz!

Onur Haftası komitesinin de çağrısında belirttiği gibi “Sen Yoksan Bir Eksiğiz!”

 

LGBTİ’lerin özgürleşmesi aslında herkesi özgürleştirecektir. Çünkü “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu