Güncel

Şiddete Karşı Kadınlar, Dayanışmayı Büyütüyor

ydk_atolye13 Haziran günü Yeni Demokrat Kadın, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Cinsel Şiddet ile Mücadele Derneği ile birlikte cinsel şiddet ve mücadele yöntemleri üzerine bir atölye gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde başlayan atölye gündemlerine geçmeden önce “Bir Aşk Hikayesi” başlıklı bir yazı üzerinden tartışma yürütüldü. Tartışmalarda ve söylemlerde zihnimizde yer edinen değer yargılarına değinildi.

 

İlk gündem olan “cinsel şiddetle ile ilgili mitler” konu başlığında cinsel şiddetle ilgili toplumun zihninde yer edinen kavramlar üzerinden küçük bir oyunla birlikte oyun üzerinden yorumlamalar yapılarak verimli tartışmalar yürütüldü.

Cinsel şiddet sonrası yaşanan travmayı ve travma sonrası güçlenmeye dair yöntem önerileri tartışıldı. Travma karşısında ortaya koyulan tutum ve yaklaşımın nasıl olması üzerine derinlemesine tartışıldı.

Ve sonraki gündemde cinsel şiddete maruz kalan kişi ile birlikte kurulan iletişimde “kurtarıcı” rolüne girmeden, yapılabilecekler üzerinden bir sınır koyularak çözüm yollarını birlikte ortaya koymanın önemine değinildi. Mücadele yöntemleri için çeşitli deneyimlerden faydalanılarak şiddete karşı politik bir mücadele zemini oluşacaktır.

Son gündemde ise cinsel şiddete maruz kalan kadınlara destek olma ve kadınla yapılan görüşmenin yol ve yöntemlerini kadın bakış açısıyla örmek için çeşitli  canlandırmalar yapılarak her bir kadının empati kurması sağlandı. Ve tartışmalarla birlikte kadınların kendini güvende hissedeceği alanlar yaratmanın önemi bir kez daha açığa çıktı.

Atölye her kadının küçük değerlendirmeler yapmasıyla sonlandı. Değerlendirmelerde verimli bir çalışmanın katılan her kadında yarattığı olumlu etkisine değinilerek, kadın kurumlarıyla birlikte yapılan atölyenin ortak dayanışma ve deneyimleri büyütmesinin önemine değinildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu