Güncel

YDK: “Gebze’deki kadın tutsaklardan elinizi çekin!”

Erkek egemen sistemin yürütücüsü devlet ve kurumlarının kadına yönelik düşmanlığı sürüyor. Ancak kadının sokağa çıkmasını, hakkını aramasını ve kendi hayatına dair söz söylemesini kabul edemeyen devlete, kadınlar en iyi cevabı Gezi İsyanı’nda barikatın en önünde direnerek verdiler/vermeye de devam edecekler!

Kendilerine dayatılan toplumsal cinsiyet rollerine sığmayan kadınlar, örgütlenmeye ve politik özne haline gelmeye başladıkları andan itibaren devletin özel bir düşmanlığını daha kazanmışlardır. Eve hapsedemedikleri kadınları, dört duvar arasına hapsetmeye çalışmışlardır.

Ancak kadınlar hapishane duvarlarının ardında dahi kendilerine dayatılan erkek egemenliğine baş eğmemişlerdir. Çıplak ve “ince” arama yöntemleri ile tacizlere, tecavüzlere karşı çıkmışlar, tedavi sırasında askerin odada bulunarak tedaviye engel olma çabalarına geçit vermemişlerdir.

 

Elinizi çekin!

Devlet kadın tutsaklara yönelik saldırganlığını, son olarak Gebze Kadın Hapishanesi’ndeki pratikleri ile ortaya serdi. Daha önce “Devrimci Avukatlara Özgürlük” yazılı kokartları taktıkları için DHKP/C davası kadın tutsaklara işkence eden Gebze Hapishanesi, bu kez Yeni Demokrat Kadın aktivisti ve TKP/ML davasından yargılanan kadın tutsaklara işkence etmiştir.

Daha önce avukatlara gönderilen mektupların okunmak istenmesi, engellenmesi, tedavi hakkının muayene odasına asker sokulması ile engellenmek istenmesi gibi saldırılara imza atan Gebze Hapishanesi; 30 Aralık günü YDK’lı tutsak Kader Fındık’ın duruşmaya katılmak üzere hapishaneden götürülürken yapılan aramada askerleri ve ardından erkek jandarmaları da görevlendirmek istemiştir. Tutsak Fındık, bu duruma karşı çıkınca ise darp edilmiş ve zorla götürülmüştür.

Aynı gün öğleden sonra tüm YDK’lı tutsaklar, infaz hakimliğinde görülecek duruşmaya katılmaya götürülürken yine aramaya asker katılmak istemiş ve tutsaklar bu duruma karşı çıkmışlardır. Bunun üzerine gardiyan ve asker kadın tutsakları darp etmiştir.

Avukatlar tutsaklarla görüştüğünde olayın üzerinden bir haftadan fazla bir zaman geçmesine rağmen kadın tutsakların vücutlarının çeşitli yerlerinde halen morlukların bulunduğunu belirtiyorlar. Hapishane müdürü ile yapılan görüşmede, müdür kadın tutsaklara yapılan saldırıyı kabul etmiş; ancak suçu askere atmıştır!

Buradan kadın tutsaklara saldıranlara sesleniyoruz:

Kadın tutsaklara yapılan saldırının sorumlusu Gebze Hapishanesi, asker ve TC devletinin kendisidir. Tutsaklardan elinizi çekin! Kadın düşmanlığından vazgeçin!

Çünkü biz kadınların arasında dört duvarınızın hiçbir anlamı yoktur. Tutsaklarımıza yönelik saldırılara karşı kadın dayanışmasını büyütecek ve kadın tutsakları yalnız bırakmayacağız!

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu