Güncel

YDK aktivisti Aslı Ceren Aslan tutuklandı, cinsel işkenceye uğradı

Yeni Demokrat Kadın aktivisti Aslı Ceren Aslan, Suriye’de ve Rojava’daki son gelişmeleri takip etmek için gittiği Riha’da (Urfa) gözaltına alındı. Ceylanpınar Jandarma Karakolu ve Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde darp edilen ve iki kez çıplak aramaya maruz kalan Aslan, 4 günlük gözaltı sürecinin ardından tutuklanarak Urfa 2 Nolu T Tipi Hapishane’ye gönderildi.

Yeni Demokrat Kadın aktivisti Aslı Ceren Aslan tutuklandı. Özgür Gelecek Gazetesi Yazıişleri Müdürlüğü yapan Aslan gazetecilik için gittiği Riha’da gözaltına alındı, cinsel şiddete maruz kaldı.

 

Darp, küfür ve çıplak arama işkencesi…

Daha önce defalarca abluka ve yasaklamalarla katliama maruz kalan Kürt kentlerine giden, burada kadınların yeniden inşa çalışmalarına da katılan Aslan, Suriye ve Rojava’da yaşanan son gelişmeleri yerinden takip etmek amacıyla gittiği Riha’da (Urfa) 9 Şubat günü gözaltına alındı. Ceylanpınar Jandarma Karakolu’na götürülen Aslan burada darp edildi, cinsiyetçi küfürler ve çıplak arama işkencesine uğradı.

Ertesi gün buradan Urfa Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube’ye getirilen Aslan, burada ikinci kez darba ve çıplak arama işkencesine maruz bırakılarak ifade vermeye zorlandı. 4 gün boyunca açlık grevi yapan ve ifade vermeyi reddeden Aslan, 13 Şubat günü çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Aslan hakkında “sınır ihlali” ve “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklama kararı verilen mahkemede, Aslan hakkındaki suçlamaları reddetti, gazetecilik faaliyetleri kapsamında bölgedeki son gelişmeleri takip ederek geçiş yapmaya çalıştığını ifade etti.

Aslan’ın avukatı ise yaptığı savunmada “Gazetecilik mesleği itibariyle öncelik habere doğru bir şekilde ulaşmaktır. Bu kapsamda gazeteci birçok farklı yere gider, herhangi bir tanıdık ya da irtibat kurabileceği bir bağlantı olmaksızın haber yapmak istediği yere gider ve bir şekilde de duruma göre haberini yapar” diyerek gazeteciliğin böyle bir meslek olduğuna ve bunun örgüt bağlantısıyla izah edilmeye çalışılmasının tutarsızlık olduğuna dikkat çekti.

Tutuklanan Aslı Ceren Aslan, Urfa 2 Nolu T Tipi Hapishane’ye gönderildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu