Güncel

YDK 8.sayısı “Boynumuzdaki zincirin altın kaplaması: Cinsiyetçi Medya dosya konusu ile kitapevlerindeki yerini aldı

Sevgili kadınlar hepiniz duymuşsunuzdur Yeni Demokrat Kadın dergimizin 8.sayısını çıkardık. Ama duymayanlar vardır ya da duyanlar nerelerden temin ederiz düşünüyordur diye yeniden duyurayım dedim. Dergimiz çıktı!

 

“Boynumuzdaki zincirin altın kaplaması; Cinsiyetçi Medya” başlığıyla dosya konusu ve dosya dışı birçok yazı ile sizinle buluştuk.

Zor zamanlardan geçiyoruz. Bu zor zamanlarda yeniden birlikte, yeni bir sayıda buluşmanın coşkusunu yaşıyoruz. Tüm ülke ve dünyada kadınlar olarak geçerken dayanışmayla, politikalarımızla, yayınlarımızla, eylemlerimizle ve elbette ki dergimizle kadın alanımız ile bu saldırılara göğüs geriyoruz” paragrafı ile başlayan sunu yazısı ile dergimiz çıkalı 1 hafta oldu. Ben biraz içinde ne var ne yok onu siz sevgili kadınlar için yazayım ki hemen alın okuyuverin.

Dosya konumuz bence fena olmadı ancak çok geniş bir konu biz sadece bir bölümüne dair bir iki kelam etmiş olduk. Kültür sanat, sinema gibi alanlarda cinsiyetçiliğe dair yazılarımız var, yine bu yıl gündemden hiç düşmeyen dizilerdeki şiddeti bizlerde bir parça tehşir ettik, bilindiği üzere bu diziler aracılığıyla cinsiyetçilik olsun kadına yönelik her türlü şiddet olsun meşrulaştırılıyor, besleniyor yeniden yeniden. Yine #Metoo ile ilgili bir yazıya yer verdik dosya konumuzda.

Dosya konuları dışında ilgimizi çekecek birçok farklı konu hakkında yazıya yer verdik. Birçok kadın deneyim yazısı ile bizlerle kadınlık deneyimlerini paylaşarak yaşananlara dair ortak bir çözüm bulmamız için vesile oldu. Bu yazılar bizler için oldukça önemli çünkü kadınların yaşadıkları ortak sorunlar deneyimler yoluyla bir araya gelirken bu sorunlara dair çözümler de bir araya gelmiş oluyor ve buradan politika oluşturmanın araç ve yöntemleri açığa çıkıyor.

Emek köşesi “Felsefede Kadın”başlığı ile, Netameli köşemizde “Tanınmayan bir ezilen olarak hayvan başlığıyla bir yazıya yer verdik, Kadın-ca Haller köşesinde bu sayıda “Kendine güven ve ‘beğenilme saplantısı’ başlığı bir yazı var, köşeleri yazılarının yanı sıra eğlenceli, düşündürücü farlı bir çok yazıya rastlayacaksınız bu sayımızda. “Lenin ve Kadın sorunu” başlığı ile bir yazı bulacaksınız yine bu sayıda.

Dergimiz İstanbul’da Mepisto kitapevlerinde

Neyse bu kadar bilgi yeter sanırım derginin içeriğine dair. Şimdi dergileri nereden temin ederiz diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Dergilerimiz çıkar çıkmaz İstanbul’da Kadıköy ile Taksim Mepisto kitapevlerine bırakıyoruz bu sayıdan itibaren Beşiktaş Mepisto’ya bıraktık.

Diğer illerde de YDK’lı arkadaşlar bıraktıkları kitapevlerine bırakır bırakmaz bize yazarsa oralardan edinebileceksiniz.

Peki İstanbul’da veya diğer illerde kitapevlerine uğrama şansımız yoksa nerelerden alabiliriz şeklinde soruyu sorma hakkınız yok mu elbette var. O durumda sosyal medya üzerinden facebook, Twitter üzerinden mesaj atarsanız sizin için kargoya verebiliriz.

Evet sevgili kadınlar bu kadar anlattıktan sonra artık mesajlarınızı bekliyoruz.

İyi okumalar.

Bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu