Güncel

Kartal’da kadınlar gördükleri şiddeti teşhir etti

İstanbul: Kadınlar 8 Mart gecesi Kartal’da birBeyrut Nostalji Kartal isimli bir mekânda gördükleri şiddet İstanbul İHD Şubede yaptığı açıklama ile teşhir etti.

Kadınlar, “Biz kadınlar dün olduğu gibi bugün de yaşamın her alanında korkmadan, çekinmeden, sinmeden kendi kimliğimizle var olacağız” sözleriyle şiddete karşı kadınlara dayanışma çağrısı yaptı.

Kadınlar adına Ezgi Toptaş yaptığı açıklamada gördükleri şiddeti şu şekilde aktardı;

“Kartal’da yaşayan dokuz kadın arkadaşımız geçtiğimiz 8 Mart Gecesi Taksim’de gerçekleşen Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıktan sonra “Beyrut Nostalji Kartal’’ adlı mekana o geceki konser etkinliği sebebiyle gitmiştir. Kadın kimliğini temsilen ellerinde bulunan femina bayrağı ile içeri giremeyecekleri yönünde uyarılan arkadaşlarımız işletmenin isteğini kabul edip bayrağı kapattıktan sonra içeri girmiştir. Arkadaşlarımızın ”işletme kriterlerine” gösterdiği anlayışa rağmen içeri girmeleriyle başta işletme müdüresi, garsonlar, işletme sahibi ve onun bir kadın arkadaşı tarafından başlayan baskı ve psikolojik şiddet akabinde sözlü tacize dönüşmüştür”

“Bahsedilen nihai sonuç erkeklerin kadınlara şiddet uygulamasıdır”

Ezgi bir arkadaşlarının merdivenlerden itilmesi ile psikolojik ve sözlü saldırının fiziksel saldırıya vardığını belirterek, “mekan personeli tarafından bıçakla üstlerine yürünen arkadaşlarımız aldıkları tekme, tokat ve yumruk darbeleri neticesinde darp edilmiştir” dedi.

Ezgi mekanın yaptığı açıklama ile şiddetin “itiraf” edildiğini dile getirerek, yapılan açıklamada erkeklerin şiddeti “çünkü olayın kendisi hiçbir biçimde maskulist karakterli bir sorun olmadı, erkelerin fiillerinden kaynaklanmadı, zaman içinde sürekli “kadının kadına şiddeti ve kullandığı sıfatlar üzerinden” ortaya çıktı, şekillendi ve nihai sonuca ulaştı” sözleri şiddeti itiraf etmeye devam ettiğini ve bahsedilen nihai sonucun kadınların erkekler tarafından darp edilmesi ve şiddete uğraması olduğunu vurguladı.

Ezgi mekânın yaptığı açıklamanın devamında yer alan Ne kadının kadına kötü sözler söylemesini, ne kadının kadına fiili saldırısını ne de erkeklerin bu olaylara şu ya da bu şekilde müdahale etmesini, kısaca “hak etti” ama söylemiyle şiddetin ve sözlü saldırının meşrulaştırılmasından yanayızsözlerini aktararak erkeklerin kendileri ne kadar kadın dostu, şirin sempatik kişiler olarak gösterme çabasına işaret etti.

“Kadınlar birlikte güçlü”

Ezgi mekânın açıklamasının buram buram erkeklik koktuğunu sözlerine ekleyerek,

Yine açıklamaların devamında darp edilen kadınlarla onlara şiddet uygulayan işletme arasında rekabet olduğu, kadın arkadaşlarımızın ilgili mekâna ticari kaygı gözeterek sorun çıkartma maksatlı geldiğini iddia edilmektedir. Kadınlar her gün koca, baba, abi kısacası erkek şiddetine uğrayıp öldürülürken, sistematik erkek şiddeti yüzünden sadece şubat ayında 47 kadın katledilmişken kamuoyuna böyle bir açıklama yapmak en hafif ifadeyle izansızlıktır dedi.

Ezgi son olarak açıklamasında, Biz kadınlar dün olduğu gibi bugün de yaşamın her alanında korkmadan, çekinmeden, sinmeden kendi kimliğimizle var olacağız. Arkadaşlarımıza dönük saldırıya karşı hakkımızı hukuki yollarla arayacağımızı, kadınlara dönük her türlü şiddeti kızlardeşlik bilinci ve direnciyle aşacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. Kadınlar birlikte güçlü…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu