Güncel

YDK 1 Mayıs’ta alanlarda olacak

Bugün (8 Nisan) öğle saatlerinde Yeni Demokrat Kadınlar olarak bir araya geldik. 8 Mart hazırlık süreci ve mitingini tartıştığımız toplantıda, 1 Mayıs’a hazırlık çalışmalarımızı konuştuk.

Toplantımızın ilk gündemi 8 Mart süreç değerlendirmesiydi. Tüm kadınların söz aldığı bu bölümde 8 Mart çalışmalarının genel anlamda coşkulu ve olumlu geçtiği üzerine konuştuk.

8 Mart değerlendirmesini, 1 ay sonra almanın verimi düşürdüğünü eleştiren YDK’lılar, kadın çalışmasında istikrarlı bir çalışmanın olmasının önemli olduğunu ve bunu da 8 Mart’ta kitle çalışmasında açığa çıkardığımız enerjimizi 1 Mayıs çalışmalarına katarak yapabileceğimizin altını çizdiler.

Bu 8 Mart çalışmaları sırasında da edilgenlik ve dağınıklık gibi sorunlar yaşadığımıza dikkat çektik ve bu sorunları aşmanın YDK çalışmasını daha da sahiplenmekle mümkün olacağını vurguladık.

İkinci gündemimiz de YDK olarak nasıl bir 1 Mayıs çalışması yürüteceğimizdi. İlk olarak 8 Mart sürecindeki deneyimimizden yola çıkarak, politik yönelimimizin ne olması ve emekçi kadınların kapısını çaldığımızda hangi konular üzerinde yoğunlaşmamız gerektiğini konuştuk.

Kadın emeği eksenli konuların belirlenmesi önemliydi. Bu yüzden özellikle iletişimde olduğumuz ev emekçisi ve işçi kadınların kapısını çaldığımızda öne çıkaracağımız konuların “Görünmeyen Emek-Ev İçi Emek” ve “Ucuz Emek” olması gerektiğine karar verdik.

Bu süreci bu konular üzerinde yoğunlaştığımız, aynı zamanda konular üzerinde çeşitli araştırmalar yaptığımız bir süreç olarak geçirmenin önemine değindik. Ve son olarak da bu konular üzerinde çeşitli gruplar oluşturarak 1 Mayıs’a kadar düzenli eğitim çalışmaları yapmaya karar verdik.

(İstanbul’dan bir YDK’lı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu