Güncel

KESK’li Kadınlar için dayanışma kartı

İstanbul: 8 Mart öncesi “KCK operasyonları” adı altında sürdürülen gözaltı ve tutuklama terörü sırasında gözaltına alınarak tutuklanan KESK’li kadınlar için bugün (17 Nisan) Çapa’da bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

KESK’li Kadınlar tarafından 8 Mart çalışma takviminin hazırlanıp açıklanmasından çok kısa bir süre sonra düzenlenen operasyonda aralarında çok sayıda yönetici kadın sendikacıların da bulunduğu onlarca kişi tutuklanmıştı. Operasyon için “KCK” kapsamında denilmesine rağmen, kadınların sorgusunda sendikal faaliyetleri ve 8 Mart takvimleri sorgulanmıştı. Böylece erkek egemen devlet, bir kez daha örgütlü kadınlara olan tahammülsüzlüğünü sergilemişti.

Tutuklanan KESK’li kadınların serbest bırakılması ve tutsak kadınlara dayanışma mesajı göndermek için SES Aksaray Şube tarafından saat 12.00’de önce Çapa Hastanesi içerisinde bulunan Temel Bilimler bölümü önünde bir açıklama düzenlendi.

Tutsak KESK’li kadınların resimlerinin bulunduğu tişörtler giyen SES üyeleri; açıklama öncesinde postaneye giderek, buradan tutsak KESK’li kadınlara dayanışma kartı gönderdi. Ardından tutsak KESK’li kadınların serbest bırakılması talebiyle basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Açıklamayı Aksaray Şube Kadın Sekreteri Nurgül Güler okudu. Açıklamada, hiçbir dönemle kıyaslanmayacak düzeyde bir kuşatma altında alındıklarına değinerek “Gözaltına alınan ve tutuklanan arkadaşlarımıza mahkeme sorgusunda isnat edilen suçlamalar; Aralık grevi, 8 Mart eylem etkinlikleri, diğer kadın platformlarıyla ortaklaşa gerçekleştirilen eylem, etkinlikler gibi tamamen sendikal hak ve özgürlükler kapsamında gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimize yer verilmiştir” dedi.

Güler açıklamasını; üyelerinin yarattığı ortak değere ve mücadeleye sahip çıkacaklarını belirterek sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu