Güncel

Yaşam Ağacı’ndan 8 Mart kadın buluşması: “Geç ama heyecan verici…”

Yaşam Ağacı Derneği, bugün Divriği Kültür Derneği’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle bir kadın buluşması düzenledi. Çeşitli toplumsal kesimlerden kadınların konuşmacı olarak katıldığı buluşmada, kadın müzisyenler de ezgileriyle yer aldı. Yaşam Ağacı, “Yaşam Ağacı Derneği olarak kadınlarla ve kadınlar olarak ilk kez bir araya geliyoruz. 12 yıl sonra attığımız bu adım bizler için geç, ancak geç olmakla birlikte oldukça heyecan verici…” dedi.

Yaşam Ağacı Derneği 8 Mart Dünya emekçi Kadınlar Günü sebebiyle bir kadın buluşması düzenledi. “Kadın Dayanışması güçlendirir” denilerek Divriği Kültür Derneği’nde düzenlenen etkinlikte ilk olarak “Yaşam Ağacı Derneği olarak 2006 yılından bu yana birbirimize tutunarak bir arada kalmayı hedefledik, zaman zaman kahvaltılarda, zaman zaman şenliklerimizde, zaman zaman cenazelerimizde, zaman zaman ise güncel gelişmelere dair yaptığımız söyleşilerde, panellerde buluştuk. Ancak kadınlarla ve kadınlar olarak ilk kez bir araya geliyoruz. 12 yıl sonra attığımız bu adım bizler için geç, ancak geç olmakla birlikte oldukça heyecan verici…” denildi.

 

“Onlar Anka kuşlarını hesaba katmadılar”

Daha sonra başta New York ve Manhattan’da “eşit işe eşit ücret” diyerek direnen ve katledilen kadın işçiler olmak üzere kadınların özgürlük, eşitlik mücadelesinde ölümsüzleşenler şahsında saygı duruşunda bulunan kadınlar, ilk olarak dernek imzalı bir metin okudu.

Yapılan açıklamada 8 Mart’ın tarihçesi anlatıldı, “Kapitalistler o fabrikada yananın sadece işçilerin bedeni olduğunu düşünür, ancak yanan işçi kadınların küllerinden doğacak Anka kuşlarını hesaba katmazlar” denildi.

 

 

“Kadınların hakları gasp edilmeye çalışılıyor”

“Erkek egemenliği, dünyada ve özellikle coğrafyamızda kadınların uzun yıllar verdikleri mücadele ile kazandıkları hakları gasp etmeye çalışıyor. Bugün ülkede halkımız savaş, açlık, yoksulluk sarmalı ile soluksuz bırakılmaya çalışılırken, bunun karşında en güçlü ve dik duran yine kadınlar ve kadın mücadelesi olmuştur. OHAL ve KHK’larla sokaktan ve işyerlerinden soyutlanmaya çalışılan kadınlar hem bu baskıya hem de kadın, LGBTİ ve çocuklara yönelik istismar, taciz, tecavüz ve nefret saldırılarına karşı en güçlü sesi çıkaran olmuşlardır. Kadınlar, bu mücadelede ağır bedeller ödeyerek elde ettikleri hak ve özgürlükleri eril tahakküme teslim etmeyeceklerini defalarca göstermişlerdir” denilen açıklama şu sözlerle sona erdi:

 

 

“Yaşam ağacımızı 8 Mart’ta büyütelim”

“Bugün hala kadınların yaşamlarının tehdit altında olduğu ve can güvenliğinin olmadığı bu dönemde ihtiyacımız olan şey, dayanışma ruhunu güçlendirmektir. Nerede olursak olalım, yan yana, omuz omuza, birlikte erkek egemen saldırılara karşı durmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Gelin, hep birlikte, 8 Mart vesilesiyle direniş tohumlarımızı her yana serperek, yaşam ağacımızı büyütelim! Hayatımıza, emeğimize, bedenimize, kimliğimize yönelik tüm müdahalelere karşı biz de aynı cesaretle el ele yan yana, omuz omuza karşı koyalım!”

 

Kadınlar yaşam ve mücadele deneyimlerini paylaştı

Daha sonra akademisyen Lütfiye Bozdağ moderatörlüğünde işçi kadın Bahar Gök, KHK ile işten çıkarılan Eylem öğretmen, Kampüs Cadıları’ndan Ezgi Cansoylu, trans kadın Ege Pınar, bir dönem yaşadığı tutsaklığı aktaran Özgül Mollaibrahimoğlu, TJA aktivisti Ayşe Berktay’ın konuşmalarına geçildi. Kadınlar kendi yaşam ve mücadele deneyimlerini aktardılar.

Konuşmaların ardından kadın müzisyenler buluşmada ezgileriyle yer aldılar. Kadınlar zılgıtlar ve halaylarla yeniden biraraya gelinecek eylem ve etkinlikler örme dileğiyle etkinliklerini sonlandırdılar. Dernek üyesi kadınlar bundan sonraki sürece kadın komisyonu ile devam edeceklerini belirttiler.

Yeni Demokrat Kadınlar da buluşmaya katılarak destek verdi.

 

{gallery}yasam agaci dernegi-8 mart{/gallery}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu