Güncel

Kadınlar 8 Mart’ta sokakları zapt etti

 

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Samsun, Eskişehir ve Bursa’da 8 Mart gece yürüyüşü ve eylemlerinde bir araya gelen kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz” diyerek meydanları zapt etti.


İSTANBUL

İstanbul’da 16. Gece Yürüyüşü için on bini aşkın kadın İstiklal Caddesi’nde bir araya gelerek, meydanları özgürleşti.

Fransız Kültür Merkezi önünde buluşan kadın ve LGBTİ’ler, “Alışın LGBTİ+lar var”, “Emek hırsızı erkek”, “Homofobiye transfobiye direniyoruz”, “Tarsus, Elazığ, Urfa tutsak kadınlar burada”, “Tanya’dan Avesta’ya kadınlar işgale isyanda”, “Fıtratımızda ölüm değil direniş var”, “Barış için ısrar ediyoruz”, “Patriarka gidecek biz kalacağız”, “Biji Berxwedana me ya feminist”, “Yeter çıkalım zıvanadan”, “Erkekçi değil, eşitlikçi medya” dövizleri taşındı.

Yeni Demokrat Kadınların da içerisinde yer aldığı kadınlar, erbaneler, davullar ve düdüklerle yürüyerek, Kadın, yaşam, özgürlük”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin, jiyan, azadi”, “Hişt hişt sakin o erkekliğine hakim ol”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar” sloganları attı.


“Kadınlar hep direndiler, hayatlarına sahip çıktılar”

Tünel Meydan’ında sona eren yürüyüşte, basın açıklamasının Arapçasını Amina Halil, Kürtçesini Rojda Yıldız, Türkçesini İrem Gerkuş okudu.

Yapılan açıklamada, “Baskı varsa direniş baki, adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler, hayatlarına sahip çıktılar” diyerek açıklamasının devamında şunları kaydetti;

Bugün biz binlerce kadın burada, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde duruyoruz. Görüyoruz ki karşımızda kadın düşmanlığının, ırkçılığın, faşizmin çırpınışları var. Her gün emeğimizi, cinselliğimizi, bedenimizi sömürmenin yollarını; bize tüm dünyanın bakım emeğini yıkarak, doğurganlığımızı kontrol altına almaya çalışarak, bizi maddi ve manevi eşitsiz koşullara mahkum ederek, cinsel yönelim tek, cinsiyet kimliği ikiden ibaretmiş gibi yaparak, “hiza”ya getirmek için şiddete maruz bırakarak, çocukları taciz ederek, hayatlarımızı erkek egemen ve dini kurumlara teslim ederek, sınırları kendi çizip ihlalinin ne zaman meşru olduğunu kendi belirleyerek, iktidarını kuramadığında silahına davranarak arayan bir düzen var.”


“Yaşasın feminizm, yaşasın feminist mücadele“

Kadınları karar alma mekanizmalarından dışlayan ve istemedikleri bir hayatı dayatan erkek egemen bir düzene karşı “Artık yeter” demenin yetmediğini ifade edilen açıklamada, “En baştan beri yeter. Biz bugün burada bu düzene seslenmek için değil, bu düzene karşı bir yol önerdiğimiz için toplandık. Bizi korkuyla, şiddetle, savaşla, tatlı dille, aile masalıyla terbiye etmeye çalışan düzene feminizmle direniyoruz, mücadele ediyoruz, isyan ediyoruz” diye konuştu. Açıklama şu ifadelerle son buldu: “Bizler başka bir dünyayı hayal etmekle başladık, kurmanın birlikte, dayanışmayla mümkün olacağını biliyoruz. Yaşasın feminizm, yaşasın feminist mücadele


ANKARA

Gece yürüyüşü için Ankara Kuğulu Park’ta toplanan kadınlar, Tunalı Caddesi’nde gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından Kuğulu Park’ta basın açıklaması yaptı. Kadınlar, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Yaşasın feminist mücadelemiz”, sloganları attı. Basın açıklamasını kadınlar adına okuyan Tuğba, “Dünyanın dört bir yanında hayatı isteyen, hayatı eyleyen, dönüştüren, güzelleştiren kadınlarla birlikte haykırıyoruz: Hayatı istiyoruz çünkü bu hayat bizim” dedi.

Dünya genelinde savaşlardan ve göçlerden en çok kadınların etkilendiğini belirten Tuğba, “Cinsiyetçiliğe, militarizme, savaşa, sömürüye, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, hep birlikte hayır diyoruz” dedi.


İZMİR

İzmir Kadın Platformu, Kıbrıs Şehitleri Caddesi eski Leman Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek Gece Yürüyüşü düzenledi. Yeni Demokrat Kadınlar ve YDG’li kadınlarında katıldığı eylemde “Karanlığa inat yaşasın 8 Mart”, “Kadınlar işe çocuklar kreşe”, “Elinin erkiyle devrimime dokunma”, “Namusumu kirletmeden duramam”, “Birlikte daha güçlüyüz” yazılı dövizler ile İran’daki beyaz Çarşamba eylemlerine ait fotoğraflar taşınan eylemde, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Her gün 8 Mart her gün direniş”, “OHAL’de, bu halde, her halde direneceğiz”, “Diyanet yıkılsın çocuk parkı yapılsın” sloganları atıldı.


“Tek tipleştirmeye karşı sokaklarda olmaya devam edeceğiz”

Polis, Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürümek isteyen kadınlara müdahale ederken, kadınlar polis engelini aşarak yürüyüşe devam etti. Yürüyüşün ardından Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması okundu. Yapılan açıklamada, “2019’da tek adamlığını ilan etmeye hazırlanan Erdoğan OHAL ve KHK’larla muhalefeti susturmak adına yaşamımızı haklarımızı tektipleştirmeye çalışıyor. Bu tektipleştirmeye karşı sokaklarda olmaya devam edeceğiz” denildi.

Antalya Kadın Platformu, Attasos Meydanı’nda eylem yaptı. Kadınlar, “Yaşasın 8 Mart”, “Biji 8’ê Adarê”, “Ayıp değil”, “Kadınlar savaş istemiyor” yazılı dövizler taşıdı. Eylem, basın açıklaması yapılmasının ardından sloganlarla sona erdi.


SAMSUN

Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla Gazi Müzesi önünde bir araya gelen kadınlar, sinevizyon gösteriminin ardından müzik eşliğinde halay ve horona durdu. Açıklama 5 kadın tarafından okunurken, “Kapitalizmin meta ve hizmet alanına girmeyen karşılıksız emeğimiz iktidar tarafından ‘yerli ve milli ev işçisi’ ve ‘çocuk doğurma makinesi’ olarak sunulup duruluyor. Binlerce yıla dayanan ataerkil sistem AKP iktidarı döneminde çok daha koyu bir tonla karşımıza çıkıyor” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi; “Gücümüzü kuşanıyoruz ve meydan okuyoruz: İsterseniz bütün ülkeye kilit vurun ama ne zihnimizin özgürlüğüne vurabileceğiniz bir kilit var ne eşitlik talebimizin önünde durabilecek bir sürgü ne de isyanımızı arkasında tutabilecek bir kapı… 8 Mart’ta ve yeni bir hayatı kurana kadar daima, haydi meydan okuyoruz: Eşitlik, özgürlük, laiklik olmadan olmaz, kadınlar durmaz!”


ESKİŞEHİR

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun (EDKP) çağrısıyla Espark AVM önünde bir araya gelen kadınlar, “Yaşamın kendisiyiz, birlikte güçlüyüz” pankartı açtı. Adalar Migros’a kadar sloganlar ve zılgıtlarla yürüyen kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganlarını attı. Eylem, basın açıklamasının ardından sona erdi.


BURSA

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla, Setbaşı’nda toplanan kadınlar, “8 Mart; Emek, Eşitlik, Barış için Karanlığa karşı ışık oluyoruz!” yazılı pankart ve çok dilli “Aşiti=Barış” pankartlarının açıldı. Bursa Kadın Platformu Setbaşı’ndan yürüyerek Kent Müzesi önüne geldi. Burada Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması okundu. Açıklamayı Platform adına Eğitim-Sen Şube yöneticisi Berna Şimşek yaptı.

Şimşek, “Ülkemizde bir buçuk yılı aşkın bir süredir uygulanan OHAL grev yasaklama bahanesi olarak kullanılırken, dünyanın çeşitli ülkelerinde 8 Mart grevi örgütleyen kız kardeşlerimizi buradan selamlayarak, uluslararası grev metinini sizlerle paylaşmak istiyoruz” diyerek, kitleye uluslararası grev metnini okudu.

Metnin okunmasının ardından, İngilizce, Fransızca, Kürtçe, Çerkezce, Portekizce dillerinde kadınlar selamlandı. Emekçi kadınlar yağan yoğun yağmurdan dolayı eylem etkinliğini erken bitirmek zorunda kaldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu