Güncel

“Yasaklar Sizin, Sokaklar Bizim!”

ankara_ydkAnkara Valiliği’nin 8 Mart kapsamında düzenlenecek eylemleri yasaklaması üzerine Ankara Kadın Platformu 6 Mart’ta yapılacak 8 Mart yürüyüşünün ve etkinlik programının eksiksiz yerine getirileceği üzerine 5 Mart’ta bir açıklama yapmıştı. Birçok kadın kurumunun da katılımıyla 8 Mart etkinlikleri kapsamında Kolej Meydanı’nda buluşuldu. Sabahın erken saatlerinde Kızılay ve çevresini abluka altına alan çevik kuvvet ve sivil polisler Kolej Meydanı’na girişi de engelledi.

Kadın kurumları ara sokaklardan giderek toplanma yerine ulaştı. Kolej metrosu önünde toplanan kadınlar güvenlik zinciri oluşturdu ve polisle yapılan görüşmeler beklendi. İlk toplanma anında “dağılın” anonsu yapılmasına rağmen kitle kararlılığını gösterdi ve dağılmadı.

Görüşmeler sonrasında kaldırımdan yürüyüşe geçildi. Yeni Demokrat Kadın’ın, “Zılgıtlarımızla yürüyoruz özgürlüğe” yazılı pankartla katıldığı eylemde kitle, zılgıtlarla, ıslıklarla ve sloganlarla yürüyüşe geçen kitle coşkulu bir şekilde Sakarya Meydanı’na ulaştı.  Sakarya Meydanı’na gelindiğinde Kürtçe-Türkçe basın metni okundu. İstanbul’da polisin saldırısı protesto edildi. 8 Mart coşkusu halaylar, sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde Sakarya Meydanı’nda yükseldi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu