Güncel

“Vali” yasakladı! Kadınlar direnerek kazandı

istanbul_8_Mart8 Mart Kadın Platformu’nun Kadıköy’de düzenlemek istediği mitingi yasaklayan valilik kadın düşmanı yüzünü bir kez daha gösterdi. Valiliğin keyfi bir şekilde “Hiçbir şekilde izin verilmeyeceği” bildirimine karşılık kadın örgütleri, 8 Mart’ta alanda olacaklarını ilan etmiş ve Kadıköy İskele’ye çağrı yapmıştı. Aralarında Yeni Demokrat Kadın’ın da bulunduğu kadın örgütleri 6 Mart günü saat 12.00’de Eminönü İskelesi önünde düzenlenecek basın açıklaması için toplanmaya başladığı sırada polis azgınca saldırdı. Polis basın açıklaması öncesinde Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi önünde bir araya gelen kadınlara saldırarak tertip komitesini zorla alandan çıkardı. Binlerce polisin yığıldığı Kadıköy sokaklarında kortej halinde kadınlara saldıran polis, basın açıklamasının yapılmaması için biber gazı ve plastik mermi de kullandı.

YDK faaliyetçileri darp edilerek gözaltına alındı

Beşiktaş İskelesi’nde gerçekleşen polis saldırısına karşı kadınlar, “Katil polis elini bedenimden çek”, “Jin Jiyan Azadî” sloganlarıyla direnişe geçti. Bu sırada YDK faaliyetçisi Rahime Karvar ve Aysel Kaya gözaltına alındı. Polisin Rahime Karvar’ı darp ederek, gözaltına aldığı ve ters kelepçe taktığı görüldü.

Polis, kadınların bir araya gelmemesi için azgınca saldırırken yasak tanımayan kadınlar ise saldırı karşısında Kadıköy’ün nerede ise tüm sokaklarını eylem alanına çevirdi.

Kadınlar; “Her yer 8 Mart, her yer direniş!”

Kadıköy sokaklarını eylem alanına çeviren kadınlar saat 13.00’te Bahariye Caddesi’nin girişinde bulunan Boğa heykeline çağrı yaptı. Ara sokaklardan, ana caddelerden Boğa heykelinin bulunduğu alana direniş sloganlarıyla akan kadınlar, halaylar ve zılgıtlarla caddeyi trafiğe kapattı.

Boğa heykeli çevresinde kadınlar “Her yer 8 Mart, her yer direniş” sloganları ile eylemlerini sürdürürken “Burada açıklama yaptırtmayız” diyen polise “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla karşılık verdi. Polis, “Jin jiyan azadî”, “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” sloganlarını atan kadınlara “yasadışı slogan atıyorsunuz” diyerek tehdit etmeye devam etti.

Ayrıca “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” sloganının atıldığı esnada Kürdistan sendromunu azan bir polis amiri “Kürdistan-Mürdistan yok” diyerek kadınlara yönelik saldırı talimatı verdi.

“Özsavunmamız için direndik, direnmeye devam edeceğiz”

kadikoy_8_martBoğa heykeli çevresinde halaylar, zılgıtlarla ve attıkları sloganlarla polisin tehditlerini boşa çıkaran kadınlar basın açıklaması gerçekleştirdi. Kadın örgütleri adına yapılan açıklamada “Biz neyi istediğimizi biliyoruz. Barış ve özgürlük istiyoruz. Bu yüzden mücadele etmeyi ve direnişi seçtik. Savaşa karşı barış için, yaşam alanlarımız için, özsavunmamız için direndik, direnmeye devam edeceğiz” denildi.

Açıklamanın ardından eylemlerini bitirdiklerini açıklayan kadınlara polis, hızlıca dağılması yönünde baskı yaparak tehdit girişimlerine devam etti. Kadınlar eylemin sonlanmasının ardından toplu halde Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. Bahariye Caddesi’nden Sakızgülü sokağına dönen kadınlara polis barikat kurarak kadınları engellemeye çalıştı. Bu engellemeye karşılık kadınlar tepkilerini göstermek için polise pet şişeler attı. Bunun üzerine polis yoğun biber gazı ve plastik mermilerle kadınlara saldırdı. Gaz nedeniyle fenalık geçirenler olmasına rağmen yürüyüş iki koldan devam etti.

Mehmet Ayvalıtaş parkına doğru yürüyüşe devam eden kadınlara polis plastik mermilerle saldırmaya devam etti. Polisin saldırısı sonrası geri çekilen kadınlar ara sokaklardan uzaklaşarak alanı terk etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu