Güncel

(Video) YDK ve YDG’li Kadınlar katliamlara karşı metrobüs yolunu kesti

İstanbul: Yeni Demokrat Kadın ve YDG’li Kadınlar bugün sabah saatlerinde Mecidiyeköy metrobüs yolunu kestiler. Daha sonra eylemini metrobüs girişinde sürdüren kadınlara sivil polisler eşliğinde faşistler saldırıda bulunmaya çalıştı. Çok sayıda kişinin de destek vererek saldırıya engel olduğu eylemde “Katledilen kadınlar isyanımızdır” diyen kadınlar gözaltına alındı.

Bugün sabah saat 09.00’da Yeni Demokrat Kadın ve YDG’li Kadınlar Mecidiyeköy metrobüs yolunu işgal ettiler. Kadınların açtığı pankartta “Katledilen kadınlar isyanımızdır” sloganı yer alırken, pankart etrafında “Cizre, Silopi, Sur, Dargeçit…”, “Seve, Pakize, Fatma”, “Taybet, Dilek, Dilan”, “Amed, Suruç, Ankara, Sultanahmet”, “Yeliz Erbay-Şirin Öter” şeklinde katledilen kadınların, katliamların olduğu yerler ve sokağa çıkma yasaklarının olduğu ilçelerin isimleri yer aldı.

 

“Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”

Metrobüslerin önünü kesen kadınlar “Cizre’de, Nusaybin’de kadınları ve çocukları katlediyorlar. Dün Ortadoğu’yu kana bulayan DAİŞ çetelerinin işbirliğiyle bugün Kürdistan’da katliam gerçekleştiriyorlar” şeklinde konuşmalar gerçekleştirirken sivil polis olduğunu söyleyen biri “Ne Kürdistanı” diyerek kadınların pankartını toplamaya çalıştı. Ancak kadınlar eylemini sürdürdü.

Metrobüs durağındaki ÖGB kadınları metrobüs durağı girişine kadar sürükledi. Kadınlar “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Jin, jiyan, azadi”, “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”, “Katillerden hesabı kadınlar soracak” şeklinde sloganlar atmayı sürdürdü.

 

“Evimize dönmeyeceğiz, sokaklar bizim”

Metrobüs girişinde eylemini sürdüren kadınlar “Katlediyorlar. Ev baskınlarında kadınları katleden TC devleti, taciz ve tecavüzcü erkekleri korumaya devam ediyor” şeklinde konuşma yaptılar. Önce sivil polis olduğunu ardından da “vatandaş” olduğunu söyleyen birkaç kişinin “Burası Türkiye, ne Kürdistanı?”, “Terörist misiniz siz?” şeklindeki çevredekileri kadınları linç etmeye yönelten konuşmaların ardından kadınları köşeye sıkıştırmaya çalışanlara kadınlar sloganları ile, onlara destek verenler ise kadınların önüne barikat kurarak cevap verdi.

Bu sırada “duyarlı vatandaş” olduğu iddia eden bir kişi kadınlara “evlerine dönmelerini” söyleyince kadınlar ona “Hayır, evimize dönmeyeceğiz! Sokaklar da bizim, okullar da bizim!” şeklinde karşılık verdiler.

 

Özgür Gelecek ve Cumhuriyet muhabirlerine gözaltı girişimi ve darp

Yaklaşık yarım saat süren eylem boyunca kadınlar pankartlarını kapatmaya zorlayanlara karşı sloganlarla eyleme devam ederken, başından beri çevrede olup bu linç girişimini seyreden polis daha sonra kadınları gözaltına aldı. Polis ve sivil faşist grup alanda haber takibi yapan ETHA ve Özgür Gelecek muhabirlerini de taciz ederken, Özgür Gelecek gazetesi muhabirini de gözaltına almaya çalıştı.

Kadınları gözaltı aracına bindirirken darp eden polisleri çeken Cumhuriyet gazetesi muhabirini de darp eden polis araya girmeye çalışan bir kişiyi de yumruklayarak darp etti.

Sude Ak, Çağla Aydın, Rabia Güveli ve Sevil Doğan isimli kadınlar Kuştepe Karakolu’na götürüldüler.

Video için tıklayınız

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu