Güncel

Dersim YDK, Koordinasyon Toplantısı öncesinde bir araya geldi!

Dersim: Devletin T.Kürdistanı’nda Kürt halkına yönelik katliam politikalarının yanı sıra Türkiye genelinde de muhalif kesime yönelik saldırıları artarak devam etmekte. Ve bu saldırıların en katmerlisini de kadınların yaşadığı bir süreçten geçiyoruz. Devletin son süreçteki katliam ve infazlarında mücadele yürüten örgütlü kadınlara yöneldiğini görmekteyiz. Kadınlara yönelen bu saldırılar karşısında kadın direnişini büyütme iddiasını taşıyoruz.

Buradan hareketle Dersim YDK olarak bir araya gelip, kadın gündemlerimiz üzerine bir toplantı gerçekleştirdik. İlk gündemimiz 25 Kasım sürecinin değerlendirmesini yaparak başladık. Dersim Merkez ve Ovacık’ta örgütlediğimiz kadın eylemlerinin bizi alanlarda kadın gündemi üzerinde hareketlendirdiğine değindik. Ve özellikle Ovacık’ta ilk defa 25 Kasım gündemli örgütlenen ilk kadın eylemi olmasından kaynaklı ilçede çalışmalarda ve etkinliklerde bir coşku yarattığı belirtilerek, çevremizdeki kadınlar bu sürecin bir parçası oldular. Ve buradan hareketle 25 Kasım’da çevremizdeki kadınları sokağa taşıdığımıza dikkat çektik.

Merkezdeki çalışmalar açısından da Dersim Kadın Platformu ile ortak bir kadın etkinlikleri sürecinin örgütleyicisi olduk. Aynı zamanda üniversitede kadın kurumlarıyla birlikte kadın dayanışması örülerek, ilk kadın eylemi 25 Kasım sürecinde örgütlendiğine değindik.

İkinci gündem de ise devletin son süreçte kadınlara yönelik infaz ve katliamlarına dair süreçlerin takipçisi olma ve bu süreçlere yönelik kadınlarla belirlediğimiz pilot çalışma alanlarında bir araya gelerek etkinlikler örgütlemenin önemine vurgu yaptık. Aynı zamanda bu süreci 8 Mart’a hazırlık yapacağımız bir süreç olarak ele almamız gerektiğinin önemi üzerinde durduk.

Buralardan çıkan önerileri 24 Ocak’ta yapacağımız koordinasyon toplantısına taşıyacağız.

Dersim YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu