Güncel

Uçan Süpürge’de ödüller belli oldu

ucan supurge16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 9 Mayıs’ta başlıyor. Festivalde bu yıl Onur Ödüllerini sinemamızın bir dönemine damgasını vurmuş oyuncular Perihan Savaş ve Zeynep Aksu alacaklar. Bilge Olgaç Başarı Ödülü ise sinemanın mutfağından bir isme, Suzan Kardeş’e gidecek. Bu yıl ilk defa verilecek “Tema Ödülü” ise Yıldız Kenter’e gidecek.

Daha okuma yazmayı öğrenmemişken tiyatro sahnesine adım atan, yıllara üretkenliğiyle direnen, kuşağının en sevilen oyuncularından PERİHAN SAVAŞ festivalin bu seneki Onur Ödülünü alacak.

Beş yaşındayken tiyatroda sahneye çıktı. 19 yaşındayken sinemada ilk ödülünü aldı. 100’ün üzerinde filmde birbirinden çok farklı kadın rollerini canlandırdı. Televizyonda dizi oyunculuğunun yanı sıra çeşitli yapımlarda sunuculuk yaptı. Birlikte çalıştığı ilk kadın yönetmen olan Bilge Olgaç’ın unutulmaz filmleri ‘Kaşık Düşmanı’ ve ‘İpekçe’ ile akıllarda yer etti. Küçük yaşta zorluklarla başladığı oyunculuk kariyerini başarıyla sürdüren, yüzü hep üretime dönük, aklı hep sinemada ve kalbi her daim sevgiden yana bir yıldız… 16.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Onur Ödülü, Perihan Savaş’a veriliyor.

Onur Ödüllerinin bir diğeri, 20 yaşındayken Altın Portakal kazanan, iki yıl sonra sinemaya veda edene dek 40 filmde başrol oynayan ZEYNEP AKSU’ya verilecek.

60’lı yılların sonunda başrollerle başladığı kariyerini 70’lerin ortasına gelmeden sonlandırdı. 20 yaşındayken en iyi kadın oyuncu dalında Altın Portakal aldı, 39 filmde başrol oynadı. 22 yaşında vedalaştığı sinemaya nankörlük ettiğini düşündüyse de bir daha dönmedi. Geçmişini yakmaya cüret etti, ama sinemayı çok özledi. 16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Onur Ödülü’nün ilkini sinema oyuncusu Zeynep Aksu’ya veriyor.

Bilge Olgaç Başarı Ödülü

Sinemanın mutfağında oyuncuları canlandırdıkları karaktere yaklaştıran makyajıyla bir usta… Tiyatro, televizyon ve sahnede de yeteneğini konuşturan SUZAN KARDEŞ, Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nün bu seneki sahibi.

Yugoslavya topraklarında gözünü açtı, hep özlediği ülkesine dönene kadar yıldızlara ulaşmanın hayalini kurdu ve sonunda kendisi de bir yıldız oldu. Kuaförlükle başlayan çalışma yaşamını yeteneği sayesinde sanata yaklaştırdı, sinema ve tiyatronun mutfağında saç ve makyaj ustası oldu. Hünerini kamera arkasından kamera önüne de taşıdı, oyunculuk yaptı, şarkılar söyledi. 16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali,  bu seneki Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne Suzan Kardeş’i değer buldu.


Tema Ödülü

“Dayanışma, Direniş, Devinim” temasıyla düzenlenen 16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali yeni bir ödülle, uğraşına bir ömür vermiş kadınları selamlıyor. “Tema Ödülü”nün ilk sahibi Yıldız Kenter. 1940’larda başlayan tiyatro yaşamında binlerce kez sahneye çıkmış, öğrenciler yetiştirmiş, kendinden sonraki kuşaklara örnek olmuş, oyun gücünü beyaz perdede de göstermiş bir ‘kuyrukluyıldız’. Ölüme sanatla direnen,  ışığıyla bugünün oyuncularının yolunu aydınlatan YILDIZ KENTER, Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin ilk “Tema Ödülü” ödülünü alıyor.

Festival 9 Mayıs’ta açılıyor!

Bu yıl 16.sı düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 9 Mayıstaki açılış törenine Devlet Opera ve Balesi ev sahipliği yapacak. Sanatçılar ödüllerini açılış töreninde alacak. Festival bir hafta boyunca sinemaseverlere dünya turu yaptıracak. Bu yıl da festival programında Ankara’da ilk kez gösterilecek yepyeni filmler, hiçbir yerde görmediğiniz belgeseller ve geleceğin sinemacılarından kısa filmlerin yanı sıra pek çok etkinlik var.

Bilgi için: 0 312. 427 00 20 │ www.ucansupurge.org

Kaynak: www.ucansupurge.org

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu