Güncel

Tüm engellemelere rağmen HDP 3. Bölge Kadın Seçim Koordinasyonu’ndan renkli yürüyüş

 

 

HDP 3. Bölge Kadın Seçim Koordinasyonu Bakırköy Sahil’den, meydan girişine kadar polisin tüm engellemelerine rağmen yürüyüş düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Bölge Seçim Koordinasyonu Bakırköy Sahil’den meydana gerçekleştirecekleri yürüyüşü polis “sesli propaganda” gerekçesi ile engellemeye çalıştı. Yürüyüşün “2911’e muhalefet” olduğunu ileri süren polisler, kadınlar yürürse saldıracaklarını söyledi. Döviz, pankart taşımanın ve slogan atmanın yasaklandığı yürüyüşte, kadınlar defleri, mor balonları, yöresel kıyafetleri ev HDP bayraklarıyla oldukça renkli bir görüntü oluşturdu.

Kadınlar polisin tüm engellemelerine rağmen “Gücümüz var, kadınla değişir”, “Fredom Figen”, “Flormar işçileri yalnız değildir” ve “Barışla değişir, barış kadınlar gelir” dövizleri açarak, yürüyüş boyunca türküler söyledi ve seçim bildirisi dağıttı. Yasakları tanımayan kadınlar, “Jin jiyan azadi”, “Selocan başkan” sloganları atarak, meydan girişinde bir açıklama yaptı.


“Kadınları yok sayan iktidara önce kadınların ‘dur’ diyecek”

Açıklamayı HDP 3. Bölge Kadın Seçim Koordinasyonu adına milletvekili adayı Züleyha Gülüm yaptı. Gülüm, “Her alada kadınların erkeklerle eşit olması için mücadelemiz devam ediyor. Cezevlerinde, meydanlarda, okullardaki arkadaşlarımızda devam ediyorlar. Şimdi önümüzde bir seçim var. Kadınların geleceğine karanlık mı aydınlık mı olacağına dair bir seçimle karşı karşıyayız” dedi.

24 Haziran’ın kadınların geleceğini belirleyecek kilit bir seçim olduğunu belirten Gülüm, iktidarın kadınların mücadele ederek elde ettiği kazanımları geri almak istediğini ifade etti. Kadınları yok sayan iktidara önce kadınların “dur” diyeceğini vurgulayan Gülüm, kadınların eşit ve insanca bir yaşam istediğine dikkat çekti. Gülüm son olarak, “Hepimiz erkekler tarafından eziliyoruz. Bu iktidarın erkek egemen politikalarından dolayı eziliyoruz. Kadınlar artık bu ezilmeye karşı çıkıyorlar. 24 Haziran’da da sandıklara giderek oyumuzu kullanacak ve sandıklarımıza sahip çıkacağız” diye konuştu.

YDK ve SKM’lilerin de katıldığı yürüyüşte, HDP İstanbul milletvekili kadın adayları Dilşat Canbaz, Gülseren Kaya, Elif Bulut, Muazzez Töre, Gülfiraz Sağlık ve Pınar Gezik’de tanıtıldı.

Kadınlar ardından HDP’nin seçim çalışmaları kapsamında Bakırköy Meydan’da açtığı standa geçti.

{gallery}hdp-3-bolge-kadin-secim-koordinasyonu-yuruyusu{/gallery}

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu