Güncel

Onur Yürüyüşü tüm engellemelere rağmen gerçekleşti

 

İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için yasağa ve polisin tüm engellemelerine rağmen Mis Sokak’ta yüzlerce kişi bir araya geldi. Burada basın açıklamasının okunmasının ardından ara sokaklarda yürüyen kitleye polis defalarca biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. 5 kişinin gözaltına alındığı biliniyor.

İstanbul Valiliği’nin yasakladığı 26. Onur Yürüyüşü tüm engellemelere rağmen gerçekleşti. YDK, SKM, Femin Anfi gibi pek çok kadın örgütünün de katıldığı eylem, çok renkli ve coşkulu görüntüler oluşturdu.

Onur Yürüyüşü öncesinde, İstiklal Caddesi polis tarafından ablukaya alındı. Her sokak başını tutan polis, LGBTİ+’lerin caddeye girişlere izin vermedi. İstiklal Caddesi girişinde etten duvar ören polisler, renkli kıyafet, şort giyen kişileri engellerken, ayrıca LGBTİ+ olduğunu düşündüğü kişilere, ‘Buradan gidin’ diyor”. Yan çanta, rozet, renkli gömlek, küpe, bandana, yer yer tişört, zaman zaman şort yani polisin sadece LGBTİ+lere “benzetmesi” darp ve saldırmak için yeterli gerekçeler oluyor.

Valiliğin yasağına rağmen LGBTİ+ler Taksim Miss sokakta toplandı. Gökkuşağı bayrakları eşliğinde Miss sokağı dolduran yüzlerce LGBTİ+, “Susma haykır eşcinseller vardır”, “Neredesin aşkım buradayım aşkım”, “Aşk aşk hürriyet uzak olsun devlet” sloganları attı. Mis Sokak’ta okunan açıklamada Valiliğin yasağı kınandı. “Valilik kendisine verilen yetkiyi bir kez daha toplumun belli bir kesimine karşı ayrımcılık uygulayarak suç işledi” denilen açıklamada “Ankara Valiliğinin getirdiği süresiz yasak ve yıllardır Onur Yürüyüşlerine yönelik engeller göstermiştir ki, bu yasaklar eylemlere değil, varoluş biçimlerine yöneliktir. Valiliğin kararı var olan nefretin bir parçasıdır ve meşru değildir. Onur yürüyüşleri tam da bu sebeplerle önemlidir ve yapılmalıdır. Bizleri engellemeye yönelik tüm beyhude çabalara rağmen onurumuzla buradayız ve bu yasakları tanımıyoruz” ifadeleri kullanıldı.


“Güvenlik bahanesi tek kelime ile komik”

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Valiliğin yasak kararında gösterdiği güvenlik bahanesi tek kelime ile komiktir. Yürüyüşlerimiz yasaklanmadan önce on üç yıl boyunca barışçıl bir şekilde düzenlendi. Bu yürüyüşler her geçen sene daha da kalabalıklaştı ve varoluşundan itibaren nefretle yüz yüze yaşayan biz LGBTİ+’ler için kendimizi güvende hissedeceğimiz ve sesimizi duyurabileceğimiz alanlar açılmasına aracılık etti. Bu barışçıl yürüyüşlerin aksine devletin işlediği nefret suçları, polis şiddeti ile yadsınamaz bir biçimde görünür hale geldi. Bizler her yıl olduğu gibi bu yıl da burada, bu sokaklardayız. Kahkahalarımız, bağırışlarımız ve sloganlarımız hala bu sokaklarda yankılanıyor. Binlerce insanın katıldığı ve görünürlüğümüzü kutladığımız yürüyüşlerimizi çok özlüyoruz. Bugün burada varoluşumuzun verdiği onurla ve onurumuzun verdiği güçle bizlere sınırlar çekmeye çalışanlarla alay ediyoruz.”


Polis Özgür Gelecek muhabirine saldırdı

Açıklamanın ardından kafelerden çalınan müzikler eşliğinde dans edip, eylenen LGBTİ+lere, polis “Dağılın” anonsu yaptı. Bu keyfi uygulamayı İstiklal Caddesi’ne çıkarak protesto etmek isteyen LGBTİ+’lere polisler, biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı. Eş zamanlarda Odakule ve Cihangir’de tekrar toplanarak basın açıklamasını okuyan LGBTİ+lere burada da müdahale oldu. Eylemde 5 kişi gözaltına alınırken, polis kitleyi Tarlabaşı’na kadar ağzı kapalı köpekler eşliğinde kovaladı. Daha sonra Cihangir’de kafelere giren polisin, LGBTİ+ bireyi tahmin olduğun kişileri kaldırdığı iddia edildi.

Basının fotoğraf çekmesini engelleyen polisler, Özgür Gelecek muhabirine de saldırdı. Özgür Gelecek muhabiri hafif yaralanırken, GBT kontrolüne de tabi tutuldu.

Onur Haftası Komitesinin “güvenli bölgelere gidelim” çağrısıyla eylem son buldu.


Kaynak: Özgür Gelecek

{gallery}26-onur-yuruyusu{/gallery}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu