Güncel

Yeni Demokrat Kadınlar, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Alanlardaydı

İSTANBUL | 26 – 11 – 2009 | Cinsiyetçi ayrımı yaratan ve derinleştiren erkek egemen sistem her zaman için biz kadınlara; ezilmenin, sömürünün, şiddetin en katmerlisini yaşattırdı/yaşattırıyor. Toplum içinde ikinci, hatta üçüncü sınıf insan olarak görüldüğümüz için, yaşamımıza dair söz ve karar hakkı verilmedi. Kadın olmamız “öldürülmeyi hak edeceğimiz” nedenleri artırdı. Tecavüze uğramamız, sokağa çıkmamız, eve geç gelmemiz, boşanmak istememiz ölümle sonuçlandı.

Kadın sorunu, ezilenlerin başlıca sorunlarından biridir. Bu yüzden de devrimcilerin sisteme karşı verdikleri mücadelenin temel taşlarından biridir.

Bir süredir, kadın sorunu ve mücadele biçimlerini geliştirme üzerine içimizde tartışmalar yürütüyor, toplantılar alıyoruz. Kadın sorunu üzerinden örgütlenmeler yaratmanın önemini daha fazla kavramaya ve mücadele alanımıza bunu taşıma girişimlerimizden olumlu sonuçlar almaya başladık.

Yeni Demokrat Kadınlar adıyla örgütlediğimiz bu sürecin bizi daha ileriye taşıyacağına inanıyoruz. Mirabel Kardeşlerin 25 Kasım 1960’ta diktatörlük tarafından tecavüz edilerek, katledilmelerinin 49. yıl dönümünde, ördüğümüz bu sürecin ilk eylemlerini gerçekleştik.

İlk olarak 24 Kasım Salı akşamı Demokratik Kadın Hareketi (DKH), Emekçi Kadın Komisyonu (EKK) ve Yeni Demokrat Kadınlar olarak bir yürüyüş düzenledik. Galatasaray Lisesi’nden, geçtiğimiz günlerde barlarda yaşanan tecavüz olaylarından sonuncusunun yaşandığı İmam Adnan Sokak’a giderek, burada olayın yaşandığı XTrendy Bar’ı teşhir ettik. “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü”nde seçilen bu yerle kadın sorununa dair sözümüz olduğunu ve mücadele edeceğimizi duyurduk. İlgiyle karşılanan eylemimiz, okunan basın açıklamasının ardından yapılan tiyatro gösterimi ile sona erdi.

25 Kasım Çarşamba günü de, Yeni Demokrat Kadınlar olarak bugüne dair bir eylem düzenledik. Akşam saatlerinde Kadıköy iskele Meydanı’nda biraraya gelerek Mirabel Kardeşleri andık ve ülkemizde de çok sık ve çeşitli biçimde yaşanan kadına yönelik şiddeti protesto ettik. Coşkulu sloganlarımız ve çeşitli dövizlerimiz, çevremizdeki insanların oldukça ilgisini çekti ve aralarından eylemimize katılarak destek verenler oldu.

Üç kadın arkadaşımızın hazırladığı tiyatro gösteriminin ardından bir kadın arkadaşımız kadının yaşamına dair kısa bir şiir okudu. Eylemimizi sloganlarla sonlandırdık.

İzmir

“Şiddetin son bulmasını istiyor, mücadelenizi destekliyoruz”

İzmir Yeni Demokrat Kadın İnisiyatifi, Demokratik Kadın Hareketi, BDSP ve Köz 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Konak Kemeraltı girişinde bir masa açarak, 25 Kasım’da alanlarda olma ve şiddete karşı mücadele çağrısında bulundu. Açılan masada aynı zamanda hapishanede bulunan ve bulundukları koşullar altında sürekli ve her türlü şiddete maruz kalan kadın tutsaklar için kartlar yazıldı.

“Merhaba,

İsminizi bilmiyorum, bu kartın kime gideceğini de. Ama umarım sana ve bize bir ışık, umut, güç olur bu kart. Yanınızdayız, birlikteyiz ve buluşacağız…”

Kadına yönelik şiddete karşı tepkinin ve açılan masaya ilginin yoğun olduğu etkinlikte halka tutsakların, özelde de kadın tutsakların yaşam koşulları anlatıldı ve ilgili olan insanlardan duygularını onlarla paylaşmaları istendi.

Kartlara yansıyanlar çok renkli olmakla beraber yarınlar adına istenilenin ortaklığını da büyük oranda dile getirdi.  Kartların yazıldığı esnada kadının maruz kaldığı cinsel, ulusal, sınıfsal her türlü şiddete karşı yapılan konuşmalar eşliğinde 25 Kasım içerikli bildiriler dağıtıldı ve aynı kurumların örgütlediği 26 Kasım günü yapılacak olan “25 Kasım ve kadına yönelik şiddet” gündemli sokak sergisi ve basın açıklamasına da çağrıda bulunuldu.

Mersin

Mersin’de KESK’in öncülüğünde gerçekleşen 1 günlük iş bırakma eylemine destek veren kadınlar bu eylemin ardından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne yönelik bir eylem gerçekleştirdi. Mersin Kadın Platformu’nun düzenlediği eylem için Akdeniz Belediyesi önünde toplanan kadınlar, burada def, arbane ve davul eşliğinde halaylar çekti. Ardından “Emeğime, kimliğime ve bedenime dokunma!”, “Kimsenin namusu değiliz, namusumuz özgürlüğümüzdür!”  pankartlarını açarak Mersin Taşbina’ya doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Jin jiyan azadi”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor!”, “Em şer nexwazin, aşitiye dixwazin” sloganlarını atan kadınlar,  şiddeti protesto etti.

Ankara

Polis Şiddeti “Şiddete Hayır” Gününde De Durmadı

Kadına yönelik ulusal, cinsel sınıfsal sömürü ve şiddete karşı 25 Kasım “Uluslar arası kadına şiddete hayır ve dayanışma günü” dolayısıyla sokağa çıkan kadınlar polis şiddetine maruz kaldı. Güvenpark Milli Müdafaa Caddesi üzerinde toplanan Ankara Kadın Platformu üyeleri, buradan Yüksel Caddesine yürüyerek basın açıklaması yapmak istediler. Ziya Gökalp caddesindeki 25 Kasım grev eyleminin sona ermesi üzerine KESK’li kadınların da katılımcı olduğu kadın platformu bileşenlerinin Yüksel caddesine yürümesine polis izin vermedi. Kızılay’ın “eylem ve gösteri yürüyüşüne yasak” olduğunu öne süren polis yürümek isteyen kadınlara gaz kullanarak müdahale etti.

Ellerinde “işsiz kadınlar maaş istiyor”, “sendikasız, sosyal güvencesiz, ev emeği”, “krizin yükünü taşımayacağız”, “cinsel, ulusan sınıfsal sömürüye son” şeklinde istemlerin bulunduğu dövizleri taşıyan kadınlar “kadınlara değil çetelere barikat” “barikat kalksın yürüyüş başlasın” “yaşasın kadın dayanışması” şeklinde sloganlarla tepkilerini haykırdılar. Polis saldırısının ardından bulundukları yeri terk etmeyen kadınlar oturma eylemine başladılar. Üç saat süren bekleyiş boyunca Yürümek için üç defa polis barikatını zorlayan kadın platformu üyeleri her defasında polis kalkanlarıyla karşılaştı.

Uzun süren bekleyişten sonra dağılarak Yüksel caddesine gitme kararı alan Ankara Kadın Platformu, burada yaptığı açıklamada polisin tavrını kınadı. Açıklamanın devamında yedi ay boyunda 953 kadının çeşitli nedenlerle öldürüldüğü vurgulanarak yasaların kadına yönelik şiddeti koruduğundan özendirdiğinden bahsedildi. Kapitalizmin, savaşların, yoksulluğun ve işsizliğin en fazla kadınları vurduğu anlatılarak kadınların insanca bir yaşamı yaratabilecek güce sahip olduğu belirtildi.

Aynı gün saat: 17.30’da Yüksel caddesinde BDSP, Demokratik Kadın Hareketi ve Yeni Demokrat Kadın İnisiyatifi bir basın açıklaması yaptı. “kadına karşı şiddete hayır”, “sınıfsal, cinsel, ulusal sömürüye son” “düzenin şiddetiyle barışmayacağız” sloganlarının atıldığı eylemde bileşenler adına açıklamayı Ezgi Dumanokudu. Duman, kadınların şifte sömürü yaşadığına değinerek evde her işe koşan kadının işyerinde ucuz ve yedek işgücü olmaya mahkum edildiğini söyledi. Ekonomik baskıların yanında fiziksel sözlü şiddet, taciz ve tecavüz, vahşet boyutunda töre cinayetleri kadınların etrafını sarmalamakta olduğunu belirtti. Duman, “sınıfsal, ulusal, cinsel sömürüye başta ezilen kadınlar olmak üzere tüm işçiler, emekçiler olarak hayır diyoruz. Ve başta bütün emekçi kadınlar olmak üzere tüm işçileri, emekçileri mücadelemizi büyütmeye çağırıyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Kaynak: Umut Yayımcılık

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu