Güncel

Transfobi, çeteler halinde örgütleniyor

H. Merkezi: Homofobi ve transfobinin geldiği son nokta: çeteler halinde linç girişimleri.

Ankara’da çete halinde hareket eden yaklaşık otuz kişilik bir grup, İskitler’de LGBT bireylerin caddedeki araçlarını parçaladı. O esnada caddede bulunan trans bireylere, sopalar ve ‘sallama’ tabir edilen silahlarla linç girişiminde bulundu.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; Ankara’da Linç girişimi sırasında ağır yaralanan ve gözünü kaybetme tehlikesi yaşayan E.G, olay günü Ankara İskitler’de caddeye çıktığını birden kim olduğunu bilmediği yirmi beş otuz kişilik bir grubun caddeye saldırmaya başladığını, trans arkadaşlarının arabalarını parçaladıklarını ve yakaladıkları trans bireyleri yaraladıklarını gördüğünü anlattı.

E.G. olay yerinden uzaklaşmak isterken kalabalık bir grubun kendisine yönelerek vücudunun her yerine darbeler indirdiklerini anlattı. Baygınlık geçirdiğini ve arkadaşlarından birinin ambulans ve polisi araması üzerine de Yıldırım Beyazıt Devlet Hastanesi’nde uyandığını belirten E.G., sağlık durumunun ağırlığı karşısında da önce Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sonra da Ankara Üniversitesi İbn-İ Sina Hastanesi’ne sevk edildiğini belirtti. Polisin hastanede ifadesine başvurduğunu anlatan E.G. olay sonrası psikolojik durumunun bozuk olduğunu ve sokağa çıkmaya korktuğunu söyledi.
Görgü tanıkları olayın 06 AR 320 sayılı plaka taşıyan beyaz Şahin marka bir araç içinde bulunan dört kişinin organizasyonuyla gerçekleştiğini söylüyorlar ancak kayıtlara göre aracın markası Mercedes, yani aracın plakası sahte.
Mağdurların avukatı Ahmet Toköz de, Anafartalar Polis Merkezi ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, olayın açıklığa kavuşturulması için yeterli takibin yapılmadığını belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu