Güncel

KeSKeSoR 1 Eylül’de İstasyon Meydanı’nda!

keskesor amedKeSKeSoR, Amed’de 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bir açıklama yaptı ve 1 Eylül günü İstasyon Meydanı’nda olacaklarını duyurdu. Açıklama şu şekilde:

R.Ç. geçtiğimiz yıl temmuz ayında eşcinsel olduğu için babası ve amcaları tarafından öldürülerek aramızdan ayrılmıştı. Geçen sene gene 1 Eylül’de döviz ve sloganlarımızla İstasyon Meydanı’na taşımıştık R.Ç. cinayetini. Bizler LGBT bireyler olarak bugün sesimizi daha çok yükseltiyoruz. Bir yılı aşkın bir süredir takip ettiğimiz R.Ç. davası 5 Aralık 2013 tarihine ertelendi. R.Ç nezdinde tüm LGBT bireylerin yaşam haklarının ertelenmesine karşı tekrar haykırıyoruz:

“Eşcinsel cinayetleri politiktir. Namus cinayetlerine son!”

Geçtiğimiz iki ay içinde dört trans arkadaşımız hayatını kaybetti. Nefret, ya intihar ettirerek ya da bizzat faili olarak bu ölümlerin tek nedenidir. Biz KeSKeSoR LGBT oluşumu olarak eril zihniyetteki devletin kendi politikalarıyla öldürdüğü ve adalet mekanizmasını yavaşlattığı LGBT bireyleri için anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ibarelerinin geçmesinin ve nefret suçları yasa tasarısının kabulünün taleplerimiz arasında olduğunu tüm LGBT bireyleri adına tekrar ediyoruz.

“Trans cinayetleri politiktir. Nefret cinayetlerine son!”

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Rojava ve Mısır’da yapılan katliamları kınıyoruz. Bu katliamların yine devletler ve eril zihniyetin savaşının sonucu olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Sadece erkeklerin savaştığı; kadınların, LGBT bireylerin ve çocukların öldürüldüğü bu militarist düzenin karşısındayız.

Faşizan birer savaş makinası olarak katliamlarını sürdüren El Nusra ve El Kaide çetelerinin İslam adına yaptıkları tecavüz ve cinayetleri lanetliyoruz.

“Tecavüzü ve ölümleri meşrulaştıran İslam değil, eril zihniyettir.”

Yaşam alanlarımıza tecavüz edilmesine karşı, savaşa karşı barışın daima savunucuları olmaya devam edeceğiz. Demokratik Çözüm süreci karşılıklı atılan adımlarla mümkündür ve toplumun aktif katılımını gerektirir. Barış sadece silah bırakmaktan ibaret değildir. Barış toplumsal adaletin ve eşitliğin tesis edilmesiyle mümkündür.

Tüm LGBT örgütleri gibi biz de KeSKeSoR olarak bu sürecin aktif birer bileşeniyiz. LGBT’lerin sürece katılımının, demokratikleşmenin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu bir kere daha söylüyoruz.

“Erkeklerin sözünün geçtiği bir savaşta barışa da karar verecekler sadece erkekler olmayacaktır.”keskesor diyarbakir

LGBT’lere yönelik nefret ve namus cinayetlerine karşı sessiz kalmadığımızı söylerken savaşa ve nefrete bir kurban daha vermemek için herkesi homofobi ve transfobi karşıtı mücadelemize katılmaya çağırıyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Gökkuşağı bayraklarımızın altında başta LGBT bireylere yöneltilenler olmak üzere Rojava’da Kürtlere, Suriye’de Alevilere ve Mısır’da sistem karşıtlarına yöneltilen tüm silahların susması için saat 15.30’da İstasyon Caddesi’nden miting alanına yürüyoruz.

“Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu