Güncel

Trans Kadınların Üzerine Araba Sürdü, 2 Trans Kadın Yaralandı!

trans_kolejAnkara Kolej’de trans seks işçilerinin üzerine araba sürüldü. Transfobik nefret saldırısı sonucunda iki trans seks işçisi yaralandı.

Transfobik saldırgan Ankara Kolej’de trans seks işçilerinin üzerine araba sürdü. 06 MLZ 03 plakalı Kartal marka beyaz bir araç kullanan saldırgan iki trans seks işçisini yaraladı.

Bölgede birçok MOBESE ve güvenlik kamerası bulunmasına rağmen transfobik saldırgan ilk saldırının ardından bölgeyi terk etmedi.

“Bunun için tercüman getiremeyiz”

İlk olarak bu gece (26 Ekim) 12 sularında gerçekleşen transfobik nefret saldırısı sonucunda yaralanan konuşma engelli trans seks işçisi T. hastaneye kaldırıldı. Olaydan haberdar olan polis “Bunun için tercüman getiremeyiz” diyerek konuşma engelli trans seks işçisi T.’nin ifadesini almadı. Görgü tanıklarının ifade vermek istemesi üzerine ise “Siz yaralanmadınız. Sizden neden ifade alalım” dedi.

Polisin olaya müdahale etmemesinin ardından sabaha karşı aynı transfobik saldırgan trans seks işçisi P.’nin de üzerine araba sürerek yaraladı.

Trans seks işçileri T. ve P.’nin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtiliyor.

Ne olmuştu?

Şubat ayında Ankara İskitlerde başlayan polis saldırıları ile birlikte transfobik nefret saldırıları artmıştı. İskitlerde başlayan bu saldırılar önce Çok Katlı Otopark ardından da Kolej ve Esat civarına yayılmıştı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında İskitler’de 15 kişilik bir grup taş, sopa ve bıçaklarla bölgede bulunan trans kadınlara saldırdı.

Bülbülderesi üzerinde bulunan trans kadınlara, bir grup demir sopalarla saldırmış ve yakalanan saldırganlardan birisi karakol içerisinde trans kadınlara “Sizinle işim daha bitmedi” şeklinde tehditler savurmuştu.

Yine geçtiğimiz Ağustos ayında trans seks işçisi Z.S. ve H.S.’nin ayrı ayrı evlerine gelen iki kişi silah çekerek Z.S. ve H.S.’yi darp etmiş ve “Bütün travestilerin canına okuyacağız” diyerek tehdit etmişlerdi.

Pembe Hayat artan saldırılar karşısında defalarca Ankara Valiliği ile görüşme talep etmiş ancak her defasında görüşme talebi reddedilmişti. Ankara Barosu’nun Valilikten talep ettiği görüşme ise yanıtsız bırakılmıştı.

Haber: Ozan Uğur (pembehayat.org)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu