Güncel

Abdullah Çakıroğlu tahliye edildi!

H. Merkezi: İstanbul’da 20 Eylül günü Çekmeköy’den Şile yolu istikametinde yolculuk yapan Ayşegül Terzi’nin Abdullah Çakıroğlu isimli erkek tarafından şort giydiği gerekçesiyle suratına tekme atılarak darp edilmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi 40. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Görülen duruşma sonrası 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Abdullah Çakıroğlu hakkında tahliye kararı verilirken bir sonraki duruşma 21 Aralık 2016 tarihine ertelendi.

“Çok şiddetli değildi, orta halli bir tekmeydi”

Duruşmada Çakıroğlu, “Özel güvenlik görevlisiyim, psikolojik tedavi görüyordum. İslam’da seksi giyen kadına kırbaç vuruyorlar. İslam’da bizim kırmızı çizgilerimiz var, devlette İslam’ın resmi din olmasını istiyorum. Ayşegül Terzi’nin giyim kuşamı topluma kötü örnek olur şekildeydi. 3 yıldır oruç tutuyorum ama bu açık giyen kadınlar yüzünden ibadetimi yapamıyorum, kurana göre yaşamak zorundayız. Kadının haya perdesi olması için örtünmesi gerekiyor, aksi takdirde biz erkekleri tahrik ediyor. Ben de ona istem dışı bir tepkide bulundum. Ben o gün tabanı esnek spor ayakkabılarımı giymiştim bu yüzden tekme çok şiddetli değildi orta halli bir tekmeydi. Ege’de hocaya gittim, cinler musallat olmuş. Verdiği ilaçları kullandım” şeklinde olay gününe dair aktarım yaptı.

Çakıroğlu ve Terzi’nin ardından tanıklar olay gününü anlattı.  Tanıkların beyanlarının ardından olay anına ilişkin otobüs kamerasının görüntüsü izlendi. Davaya katılma taleplerine karşı beyanı sorulan sanık Çakıroğlu, “Ben katılma taleplerini doğru bulmuyorum” dedi. Çakıroğlu’nun avukatı ise, “Deniyor ya mini etekli olduğu için dövüldü. Müvekkilim ruh hastası, bipolar. Bu durumu kadın dernekleri görmezden gelemez. Bu durum göz ardı edilerek olayı basına taşıyıp bir kampanya üzerinden toplumu kutuplaştırmaya gerek yok. Kadın derneklerinin kadın haklarını savunması bize de gurur veriyor. Kanun akıl hastalarının tutuklanamayacağını söylüyor. Bunun için Aile Bakanlığı kalkıyor açıklama yapıyor ‘kanun teklifi verdik’ diyor. Bunun üzerine savcı suç vasfını değiştirip dava açıyor” diye konuştu.

“Davanın kadın haklarıyla ne alakası var”

Kadın derneklerinin davaya katılma taleplerinin reddedilmesini isteyen avukat, şunları aktardı: “Bu davanın kadın haklarıyla ne alakası var. Ortada Ayşegül hanımın mağduriyeti var ama mağduriyeti giderilirken yeni bir mağduriyet doğuyor. Müvekkilim tedavisine devam edemiyor. İlaçlarını kullanamıyor. Olayın basit yaralama olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu davada adalet istiyoruz. Ayşegül Terzi’nin mağduriyeti giderilsin istiyoruz. Sadece Ayşegül Terzi değil müvekkilim de darp edildi.”

Mahkeme hâkimi suçtan zarar görme ihtimaline karşı Ayşegül Terzi ve avukatlarının davaya katılma talebi ile İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu, İzmir Barosu’nun, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve CHP’den ihraç edilen Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da davaya katılma talebinin kabulüne karar verildi. Diğer katılma taleplerinin ise daha sonra değerlendirilmesine karar verildi.

Sanık Çakıroğlu ise tahliyesini talep ederek, “Durumum da göz önüne alınarak tutuksuz yargılanmayı istiyorum” dedi. Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, saldırgan Abdullah Çakıroğlu için tahliye kararı verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu