Güncel

Trans Çingene Gül öldürüldü

H. Merkezi: İstanbul’da Çingene Gül adlı trans kadın, Kurtuluş Son Durak’taki evinde öldürüldü.

Henüz otopsi yapılmadı ama cinayetin iki gün önce işlendiği düşünülüyor; çünkü Gül’den iki gündür haber alınamıyor.

Konuya ilişkin olarak komşusu Melek Emir: “İki gece önce apartmandan sesler geldi. Gül hiç gürültü yapmaz. Önce kapı zorlanıyormuş gibi geldi ama kısa bir süre sonra kapının açılıp kapanma sesini duyunca, Gül’ün anahtarını bulamadığını düşündüm. Böyle bir şey olduğunu hiç tahmin etmedim” diyor.

Gül’den haber alamayınca bugün evine giden arkadaşı tarafından cesedin bulunmasının ardından polis olay yeri incelemesini gerçekleşirken sokak kalabalık. Mahalleli kadınlar Gül’ü tanıyor. “Güler yüzlüydü, yoldan geçerken hep selam verirdi. Kimseye zararı yoktu” diyor.

Gül’ün trans arkadaşları, Gül’ü son kez görmek için polisle tartışıyorlar. Polis sarılıp ağlamamak, dokunmamak, olay yerini bozmamak şartıyla ikişerli bir-iki grup halinde içeri girebileceklerini söylüyor.

Arkadaşları, trans seks işçilerinin genellikle müşterileri tarafından öldürüldüğünü, Gül’ün de başına böyle bir şey geldiğini düşünüyor. Ama Gül’ün eve müşteri getirmediğini, otele veya başka bir yere gitmeyi tercih ettiğini anlatıyorlar. Bir de gasp iddialarından bahsediyorlar. Ancak polis gasp olup olmadığını henüz bilemeyeceklerini söylüyor.

Gül’ü taksiciler de tanıyor. Bizim durağın müşterisiydi, diyorlar. Bir taksici anlatıyor: “Gül iyi bir insandı. İyi de müşteriydi. Normalde Tarlabaşı 7 lira yazar, 10 lira verirdi. Çok makara yapardık. Kurtuluş’ta bu işi yapan çok var. Gece 12’den sonra bizi arayanlar genelde bu işi yapıyor. Ama ben Gül’ün eve birini getirdiğini hiç görmedim, yalnız dönerdi. Erkek arkadaşı falan yok muymuş? Belki kıskançlıktır?

Gül’ün cesedini bulan arkadaşı Utku olayı şöyle anlatıyor:“Haber alamayınca evine geldim. Cama vurdum, zili çaldım cevap vermedi. Sonra üst komşusu apartmanın kapısını açtı. Gül’ün evine bahçeden kapıyı kırarak girdim. Yatak odasında yoktu. Oturma odasına girdiğimde yerde yattığını görünce çığlık atarak çıktım.

Polis ise “Bize sadece birinin ex olduğu (öldüğü) bilgisi geldi. Kesici aletle öldürülmüş. Suratında ve vücudunda kesikler var” diyor.

Gül’ün öldürüldüğü apartmanın hemen yanındaki tek katlı binanın girişinde, apartmana dönük iki kamera var ama komşular çalışmadığını anlatıyor. Kadınlar mahalledeki hırsızlıktan şikayetçi, o yüzden kameraların çalışmasını istiyor, “Çalışsaydı, kimin öldürdüğünü bilirdik” diyorlar.

“Suçlu devlet çünkü yakalansa bile 3-5 yıl yatıp çıkacak”

İstanbul LGBTT’den Ebru Kırancı ise kamera olsa da olmasa da ortaya çıkan cezasızlığa dikkat çekiyor:

Trans cinayetleri politiktir, suçlusu da devlettir. Çünkü biliyoruz ki katil yakalansa bile 3-5 yıl yatıp çıkacak. Her cinayette olduğu gibi ‘Ben onun erkek olduğunu bilmiyordum” deyip ceza indirimlerinden faydalanacak. Katil, LGBTİ’lerin yaşam hakkını koruyan yasalar yapmayan devlettir”.

Çağla Joker (25) 22 Nisan 2014’te Beyoğlu’nda, Sevda Başar Antep’te 19 Şubat’ta sevgilisi tarafından öldürülmüştü.

Transgender Europe raporuna göre 1 Ocak 2008 – 31 Ekim 2013 arasında dünyada 60 ülkede toplam 1374 trans birey nefret cinayetleri nedeniyle hayatını kaybetti. Türkiye de listeye en çok trans cinayetinin yaşandığı Avrupa ülkesi olarak girdi. 2008-2013 arasında Türkiye’de 34 trans birey öldürüldü.

Kaynak: Bianet

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu