Güncel

(Toplu haber) Şiddetten ve ayrımcılıktan arınmış yaşam alanı!

H. Merkezi: Şiddetten, tacizden, tecavüzden, mobbingden, nefretten, heteroseksizmden ayrımcılıktan arınmış bir dünya isteyen kadınlar ve LGBTİ’ler bu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sokakları isyana boyadılar. Yeni Demokrat Kadınlar da bu isyanda “Şiddetten ve ayrımcılıktan arınmış yaşam alanları istiyoruz” şiarı ile yerini aldı.

 

İSTANBUL

* İstanbul Üniversitesi YDG Kadın Komisyonu olarak 8 Mart gününü okulumuzda gündemleştirmek için, okulumuzun yemekhane bölümüne “Kadınlar göğün yarısıdır”, “Kadın olmadan devrim olmaz, devrim olmadan kadın kurtulmaz” şeklinde yazılar yazdık.

* Gülsuyu: 8 Mart günü YDK’nın da içerisinde bulunduğu Maltepe 8 Mart Kadın Platformu’nun örgütlediği bir etkinlik gerçekleştirdik. Etkinlikten önce Heykel Meydanı’nda yürüyüşe başladık. Yürüyüşe BDP, EMEP, HDP, Partizan destek verdi. Yürüyüş Özgürlük Meydanı’nda halaylarla devam etti. Daha sonra Umut Çay Bahçesi’nde etkinliğe katıldık. (Gülsuyu YDK)

* HDP’nin İstanbul’daki 39 kadın eşbaşkan ve belediye meclis üyesi adayları, 8 Mart günü Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelerek Mis Sokak’a yürüdü. Yoğun yağmura ve soğuğa rağmen HDP’li kadınlar zılgıtlarla alkışlarla yürüdü ve halaylar çektikten sonra kadın eşbaşkanlar tanıtılarak açıklama yapıldı. Eyleme YDK da katıldı.

* 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü, binlerce kadının katılımıyla İstiklal Caddesi’nde gerçekleşti. Yürüyüşte, geçtiğimiz günlerde eski sevgilisi tarafından katledilen İstanbul Üniversitesi öğrencisi Özge Gündoğan da unutulmayarak “Özge’nin katili AKP’nin polisi” sloganı atıldı. Yürüyüşte, aralarından YDK’nın da olduğu birçok kadın örgütlenmesi de yer aldı. Yürüyüşte Kadınlar Fransız Konsolosluğu önüne geldiği sırada, burada barikat kuran polisle arbede yaşandı. Polisin gazlı saldırısına karşı binlerce kadın sopalarla polis barikatına yüklendiler. Biber gazına ve kalkanların ardından erkek devletin erkek polisinin şiddetine karşın kadınlar ısrarla alanı terk etmediler. Eylemlerin bitmesinin ardından ise, polisin bir kadını gözaltına aldığı öğrenildi.

* Kartal: 8 Mart günü Kartal YDK olarak bir etkinlik düzenledik. Etkinliğimize 8 Mart tarihçesinin anlatılması ve sinevizyon gösterimi ile başladık. Sinevizyonun ardından  “Gezi’de Kadın”, “Gezi’de Gençlik” başlıkları altında kısa sunumla yapıldı. Yürütülen tartışmalar oldukça verimli ve kafa açıcıydı. Sunumların ve sonrasında gelişen tartışmaların ardından müzik dinletisi gerçekleşti. Müzik dinletisi sırasında yer yer kavga, mücadele ve gençliği anlatan şiirler okundu. (Kartal YDK)

* İstanbul’da binlerce kadın 8 Mart’ın coşkusuyla 9 Mart günü Kadıköy’de buluştu. Numune Hastanesi önünde buluşan kadın örgütleri, buradan kortejler halinde yürüyüşe geçti. En önde İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun Kürtçe ve Türkçe “Kadınız İsyandayız, Kurtuluş ve Özgürlüğümüz İçin Alanlardayız” pankartı açılan mitinge aralarında YDK’nın da olduğu çok sayıda kadın örgütlenmesi ve LGBTİ örgütlenmesi katıldı.

YDK kortejinde ise, şiddetten, tacizden, tecavüzden arınmış yaşam alanları talebini içeren dövizler taşınarak “Clara’dan Beşler’e kavga sürüyor, sürecek”, “Tacizci/tecavüzcü devlet istemiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atılırken, Berkin Elvan’ı unutmayan YDK’lılar sık sık “Diren Berkin, kadınlar seninle” sloganı attılar. Kadınların renkli kortejlerinde müzik aletleri, şarkılar ve danslarla renk verdiği miting, soğuk havaya rağmen coşkulu şekilde sona erdi.

 

SİİRT

Siirt’te 8 Mart, bu sene 6 Mart’ta Newroz alanında kutlandı. BDP tarafından düzenlenen mitingde DÖKH imzalı döviz taşımak isteyen kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Kadınlar engellemeye rağmen Abdullah Öcalan, Paris’te katledilen 3 Kürt kadının posterlerini taşıdı ve Türkçe, Arapça, Süryanice, Soranca dilinde pankartlar açtı. Burada BDP Amed Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gülten Kışanak bir konuşma yaparak kadın dayanışmasının, örgütlenmesinin önemini vurguladı.

Alanda her zaman olduğu gibi renkli görüntüler vardı. Rengarenk yöresel kıyafetler giyen kadınlar, çocuklar, koçer kadının çantasında bütün gürültüye rağmen uyuyan bebek, yaşına ve tüm hastalıklarına rağmen Siirt’in dört bir yanından gelen analar… Etkinlik MKM bünyesinde faaliyet gösteren müzik gruplarının müzik dinletisi ile devam etti. Kadınlar halay çekip şarkılara, türkülere zılgıtlarla, sloganlarla eşlik ettiler. Kutlama Ayfer Düzdaş konseriyle sona erdi. (Siirt’ten bir YDK’lı)

 

AMED

Amed’de 8 Mart Urfa Kapı’dan İstasyon Meydanı’na yürüyüşle kutlandı. YDK’nın da destek verdiği yürüyüşe, Gezi ve Hevsel’in kadınlardaki direniş ruhu damgasını vurdu. İstasyon Meydanı girişinde polisin saldırısı karşı karşıya kalan kadınlar pet şişelerden çıkardıkları seslerle protesto ettiler. Alana giren kadınlar arbane, davul ve zurna eşliğinde halaylar çektiler.

 

ANKARA

8 Mart için Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla toplanan kadınlar, Kurtuluş Parkı’nda buluşarak Ziya Gökalp Caddesi’ne  yürüdü.

Sokak Bizim, Mahalle Bizim, Şehir Bizim” yazılı ortak pankart arkasında YDK da yerini aldı. “Şiddetten, tacizden, tecavüzden, ayrımcılıktan arınmış yaşam alanları istiyoruz” pankartı ile yürüyen YDK’lılar mitingden 1 saat önce Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan köprüye “Tacizci Sedat Yurtdaş hesap verecek” yazılı pankart astı. Pankartın kısa bir süre sonra polisler tarafından indirildiği gözlendi.

Miting sırasında Çankaya Belediyesi’ne pankart asmak isteyen Özgür Genç Kadın üyesi kadınlar, belediyenin özel güvenlik görevlileri tarafından darp edildi. Pankartlarına el konulan kadınlar belediyenin terasına çıkarak aşağıdaki kitleyle birlikte “Yaşasın kadın dayanışması” sloganını hep bir ağızdan attılar. Miting çekilen halayların ardından sonlandı.

 

MERSİN

YDK ve YDG’li Kadınlar’ın da bileşeni olduğu Mersin Kadın Platformu öncülüğünde Taş Bina önünde toplanmaya başlayan binlerce kadın, halaylar çekerek şarkılar söyledi. Daha sonra kortejler oluşturuldu ve yürüyüş görkemli başladı ve de uzun güzergah boyunca coşku hiç azalmadı. YDK’nın da “Tacizden, tecavüzden arındırılmış yaşam alanları için sokaklardayız” pankartıyla yerini aldığı yürüyüş, Ümit Yaşar Oğuzcan Tesisleri’nde sonlandı.

Açıklamaların ardından YNK Temsilcisi Teres Omer de Güney Kürdistanlı kadınların selamlarını getirdiğini belirterek “Kürdistan’ın dört parçasında bulunan kadınlar gelin birleşelim diyoruz” dedi. Huzbu Ayende Temsilcisi Benas Mahmut ise tüm dünya kadınlarını selamladıklarını belirterek, “Özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren tüm devrimci kadınların önünde saygı ile eğiliyorum” dedi.

ANTAKYA

Yüzlerce kadın Antakya’da direnişin adresi Armutlu Uğur Mumcu Meydanı’nı doldurdu. Halayların ardından yürüyüş gerçekleştirildi. Yolu trafiğe kapatan kadınlar yürüyüş boyunca Arapça, Kürtçe ve Türkçe sloganlar attı. Gezi İsyanı’nda Antakya’da yaşamını yitiren Ahmet Atakan ve Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi de eyleme katıldı ve konuşma yaptılar. Gezi şehitleri ailelerine plaket veridi.

YDK olarak bizim de bileşeni olduğumuz Antakya Kadın Platformu’nun örgütleyicisi olduğu eyleme mahalleden kadınların katılımı oldukça iyiydi. “Tacizci Sedat Yurtdaş hesap verecek”, “Şiddetten arınmış yaşam alanları istiyoruz”, “Selam, Rojava’ya bin selam” dövizlerinin taşındığı eylem halaylarla sona erdi.

 

İZMİR

* Ege Üniversitesi öğrencisi kadınları olarak 1 haftaya yayılan 8 Mart çalışmalarımız 7 Mart günü üniversiteli kadınlar olarak örgütlediğimiz eylemle birlikte kadın dayanışmasının coşkusuyla sonlandı. Ege’li Genç Kadınlar olarak Edebiyat Fakültesi önünden başlattığımız yürüyüşte kampüs içerisindeki fakülte ve kafe önlerinde ajitasyon ve sloganlarla genç kadınlara çağrı yapıldı. Eylemde 8 Mart’a sayılı günler kala eski erkek arkadaşı tarafından katledilen üniversite öğrencisi Özge Gündoğan’la ilgili “Özge Gündoğan’ın hesabı sorulacak” sloganı atıldı. (İzmir YDG Kadın Komisyonu)

* HDP/HDK Kadın Meclisi’nin 8 Mart mitingi 9 Mart günü gerçekleştirildi. Kadın kurumları Basmane’de bir araya gelerek buradan Konak’a doğru yürüyüşe geçti. Biz de YDK olarak eylemde yerimizi aldık. “Tacizden, tecavüzden, şiddetten, emek sömürüsünden arınmış yaşam alanları istiyoruz” yazılı pankart açarak yürüyüşe geçtik. İstediğimiz katılımı sağlayamasak da coşkulu bir 8 Mart olduğuna inanıyoruz.

Bu yıl çoğunluğunun feminist kadın örgütlerinin oluşturduğu İzmir Kadın Platformu 8 Mart eylemini, 8 Mart günü Konak’tan Gündoğdu’ya uzun bir yürüyüşle gerçekleştirdi. 8 Mart’ın 2 ayrı eylemle ele alınmasının, İzmir’de kadınların 8 Mart’a katılımını düşürdüğü gözlendi.

 

KOCAELİ

Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın birçok dilde yazılmış “Yaşasın 8 Mart” ve “Emeğimiz, Bedenimiz, Kimliğimiz Bizimdir” pankartlarıyla Merkez Bankası’nın önünden Alternatif Kültür Merkezi’ne yürüyerek havanın yağmurlu oluşundan kaynaklı salon etkinliği gerçekleştirdi. Burada okunan açıklamanın sonrasında konser ve tiyatro gösterimi ile etkinlik sonlandırıldı.

 

DERSİM

8 Mart günü Dersim’de Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu düzenlenen kadın eylem etkinliğinde alanlara çıktı. Sanat Sokağı’nda başlayan yürüyüş Seyit Rıza Meydanı’na kadar devam etti. Seyit Rıza Meydanı’ndan düzenlenecek etkinlik için tekrar Sanat Sokağı’na gelindi. Dersim’i renklendiren Roştîya Asmê eylem etkinlik boyunca “Susma haykır LGBTİ vardır”, “Dersim’den Hevsel’e LGBTİ her yerde”, “Dünya yerinden oynar LGBTİ özgür olsa”, “Homofobik devlet yıkılacak elbet” sloganlarını attı. Sanat Sokağı’nda bulunan bir kadın kuaförünün balkonuna LGBTİ’ler büyük bir gökkuşağı bayrağı astı. YDK’lılar da Roştîya Asmê’nin kortejinde beraber yürüdü.

 

BURSA

Bursa 8 Mart Kadın Platformu çağrısıyla te Stadyum girişinde toplanan kadın kurumları, kendi kortejlerini oluşturarak slogan, zılgıt ve alkışlarla yürüyüşe başladı. Aralarında YDK’nın da bulunduğu kitle yolu trafiğe kapatarak Altıparmak Caddesi’nden Orhangazi Parkı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

YDK eyleme “Sistemin kölesi, yoksulluğun adı, ezilenin ezileni olmamak için mücadeleye! Yaşasın 8 Mart” pankartı ve dövizleriyle katıldı. Bu yıl Bursa’da yapılan eylem önceki yıllara oranla hem kitlesel hem disiplinli hem de canlı idi. Bir diğer yön de her bileşenden kadınların dayanışmasının sıcaklığı idi.

 

ERZİNGAN

8 Mart’ta 3 etkinlik gerçekleştirildi. HDP Kadın Komisyonu, Erzingan Demokratik Kadın Platformu’ndan çekilmesinin ardından eski otogardan Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe Partizan ve YDK da destek verdi. YDK’nın da örgütleyicisi olduğu Erzingan Demokratik Kadın Platformu’nun gerçekleştirdiği yürüyüşte kadınlar daha sonraki saatlerde mor elbise ve balonları ile Erzincan Adliyesi’nin önünde başlayarak Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. Son olarak Çağlayan Beldesinde HDP’nin çağrısı ile gerçekleşen konsere beldede yaşayan kadınlar ve YDK’lılar katıldı.

 

ULM

8 Mart Yeni Kadın, Sosyalist Kadınlar Birliği ve Demokratik Kadın Hareketi’nin organize ettiği ve yurtsever kadınların da destek verdiği etkinlikle çarşı merkezinde açılan stant açılışı ile başladı. Devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların ve enternasyonal şehitlerin resimlerinin yanı sıra Paris’te katledilen üç fidanın resimleri de açıldı. Eyleme YDG de destek verdi.

 

İstanbul-Kadıköy resimleri için tıklayınız

İstanbul-Gülsuyu resimleri için tıklayınız

Mersin resimleri için tıklayınız

Ankara resimleri için tıklayınız

Bursa resimleri için tıklayınız

İzmir resimleri için tıklayınız

Kocaeli resimleri için tıklayınız

Siirt resimleri için tıklayınız

Amed resimleri için tıklayınız

 

Dersim resimleri için tıklayınız

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu