Güncel

THY’de kadınların tacize uğrasalar da, gülmeleri isteniyor

Gizem Yiğit – JİNHA

 

İSTANBUL – Kadın Koordinasyonu üyesi Emel Türker, “THY’nin güler yüzlü personel ve yolcu daima haklıdır politikası, kadın emekçileri tacize uğramasına davetiye çıkarıyor. Üstelik aldığı eğitimlerde kadınlara, tacizlere göz yummaları ve gülümsemeleri anlatılıyor. AKP hükümetini ve THY yönetimini kınıyoruz. Kadınlara yönelik ‘ayrımcılık’ suçu işliyorsunuz” dedi.

 

İşlerini geri almak için mücadelelerindeki 69.günü dolduran 305 THY işçisi eylemlerini sürdürüyor. Bu direnişin en önemli yanlarından biri de direnişte en ön saflarda yerini alan kadın THY çalışanları. Onların bu direnişine bir destek de Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu’ndan geldi. THY’nin Taksim’de bulunan şubesi önünde biraraya gelen Kadın Koordinasyonu’nun çağrısıyla THY işçilerine destek eylemi gerçekleştirildi. Kadın koordinasyonunun çağrıcısı olduğu açıklamaya kadın kurumları da destek verdi.

 

‘AKP, Kadına karşı ‘ayrımcılık’ suçu işliyor’

Kadın işçilerin Taksim’de THY şubesi önünden yayılan sesleri ve birlikte haykırdıkları “THY işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Grev hakkı yasaklanamaz”, “Atılan işçiler geri alınsın” sloganları yoldan geçen birçok kadını coşkulandırdı ve eyleme katılım arttı. Kadın Koordinasyonu adına basın açıklaması yapan Emel Türker, THY’de kadın işçilerin çalışma koşullarından bahsederek, şunları kaydetti:

“Grev hakkı istiyorlar, çünkü THY’nin güler yüzlü personel ve yolcu daima haklıdır politikası kadın emekçileri tacize uğramasına davetiye çıkarıyor. Tacizlere cevap vermeyen kadınlar şikâyet mektuplarıyla yolcu tarafından tehdit ediliyor. Üstelik aldığı eğitimlerde kadınlara bedensel ve sözlü tacizlere göz yummaları ve gülümsemeleri anlatılıyor. Yani kadın tacize de uğrasa hakarete de uğrasa gülecek ve işine devam edecek. AKP hükümetini ve THY yönetimini kınıyoruz. En temel yasal hak olan örgütlenme hakkını ihlal etmekle kalmayıp, kadınlara yönelik ayrımcılık suçu da işliyorsunuz. Hava yolu emekçisi arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız.”

 

‘AKP’nin kadını yok saymasına izin vermeyeceğiz’

Açıklamanın ardından söz olan THY işçisi Dilek Gözüyılmaz, “Şimdi biz soruyoruz, Tayyip Erdoğan ve THY yöneticileri, bu memleketin gerçek sahipleri olan bizler çalıştığımız için sizler maaş alabiliyorsunuz. Hem oturduğunuz yerde, bu maaşın karşılığını işçileri işten atarak ve en temel hakkımız olan grevi yasaklayarak mı veriyorsunuz?” dedi. Dilek konuşmasına şöyle devam etti:

“AKP’nin kadını yok sayan, işçiyi ve emekçiyi kabul edilmez koşullara mahkûm eden faşist politikalarına boyun eğmeyeceğiz! Kadını doğum makinesi olarak gören bu zihniyet karanlığa gömülmeye mahkûmdur ve o gün hiç de uzak değildir. Bizler haklıyız, biz kazanacağız”

 

Kaynak: http://www.jinhaber.com

 

 

Resimler için bakınız:

http://www.yenidemokratkadin.net/index.php/resim-galerisi.html?func=viewcategory&catid=1

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu