Güncel

Kadınlar Vatan önünde eylemdeydi

İstanbul – İşkenceden tescilli halk düşmanı polis şefi Sedat Selim Ay’ın Terörle Mücadeleden Sorumlu Emniyet Müdürlüğü Yardımcılığı’na terfisi; EMEP’li Kadınlar, SDP’li Kadınlar, İmece Kadın Sendikası, Ev İşçileri Dayanışma Sendikası, ÖDP’li Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Yeni Demokrat Kadınlar, Sosyalist Feminist Kolektif, EHP’li Kadınlar, Halkevci Kadınlar tarafından örgütlenen bir eylemle protesto edildi.

Dün (31 Temmuz) İstanbul (Vatan) Emniyet Genle Müdürlüğü önünde bir araya gelen kadınlar “Tecavüzcü, katil, işkenceci İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Selim Ay görevinden alınsın” şeklinde pankart açtılar.

Polisin yoğun bir şekilde abluka altına aldığı eylemde açıklamayı kadınlar adına Hülya Osmanağaoğlu yaparak, “Terfi; tecavüze uğrayan kadınlara, çocukları katledilen ailelere bir tehdittir” dedi.

Selim Ay’ın terfi ettirilmesinin, işkenceciyle suç ortaklığı anlamına geldiğini söyleyen Osmanağaoğlu, “İşkenceye sıfır tolerans diyen başbakan bu atamayla işkenceciyi kendi eliyle ödüllendirmiş oluyor” dedi.

 

“Vatan, devletin kara kutusudur”

Açıklamanın ardından 1997’de yapılan bir operasyonla 15 kişi ile birlikte gözaltına alınan ve aralarında Bayram Kartal ve Sedat Selim Ay’ın bulunduğu işkenceci tim tarafından işkence-tacize maruz kalan Birsen Kaya bir konuşma yaptı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü içerisinde yüzlerce insanın işkence ve cinsel şiddete maruz kaldığını söyleyen Kaya, “Biz buraya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün karanlık dehlizlerinde ve koridorlarında işkenceye maruz kalanların, katledilenlerin sesi kaybolmasın diye geldik. Buradaki Vatan Emniyet Müdürlüğü erkek egemenliğinin, cinsiyetçiliğin timsalidir. İşte burası devletin kara kutusudur” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu