Güncel

Tacize ses çıkardığı için işinden atılan Dilek, işyeri önünde direnişe geçti!

Gemlik Serbest Bölge’de faaliyet gösteren Yazaki firmasında çalışan Dilek Gültekin, işyerinde uğradığı tacize karşı ses çıkardığı için işten atıldı!

İşyerinde uğradığı tacize ses çıkardığı için işinden atılan Gültekin, “Yazaki’de kullan-at işçilik, taciz-baskı var. İşimi geri istiyorum” yazılı dövizle işyerinin önünde direnişe geçti.

Dilek işyerinin önünde yaşadıklarını anlattı.

“Ben 1 yıl 1 ay boyunca Gemlik Yazaki’de çalıştım. Montaj operatörü olarak başladım, Nisan ayının başında son gözlem operatörü olarak devam ettim.

Beni 23 Haziran günü işten çıkardılar. Sebep olarak performans düşüklüğü dediler. Tabi bu büyük bir yalan. Eğer performansım düşük olsaydı beni zaten ‘kritik proses’ olan son gözlem kısmına vermezlerdi. Çünkü son gözlem, hattan çıkan ürünün son kontrollerini yapar, standartlara uygun olup olmadığını onaylar ve müşteriye gönderilmek için sevkiyata hazırlar. Ben kendi işimin dışında imkân olduğu sürece sete, set serime destek verdim. Arkadaşlarıma yardımcı oldum. Hat kaymasın, sayımızı alalım diye. Bu yüzden arkadaşlarım işten atılmama çok şaşırdı. Çünkü ben Yazaki’de kadına yönelik tacize karşı tepki verdim. Kadın işçileri taciz eden formenin işten atılması için, tacizci formeni koruyan Yazaki yönetimine karşı mücadele verdim. Haklarıma sahip çıktım.  Kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı oluşacak hak gaspları karşısında bir şeyler yapmaya çalıştım. Sendikalı olmak gerektiğini savundum. Evet, Yazaki de çalışma koşullarını, neyin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Nasıl bir keyfilik var biliyoruz. Ama ben bu keyfilik karşısında sessiz kalmayacağım. Beni işten attılar diye başımı önüme eğip gitmeyeceğim. Hakkımı arayacağım. Benim ve birçok işçi arkadaşımın büyük emekleri var. Bu emeği hiçe sayarak sadece beni değil başka arkadaşlarımı da işten attılar. Gerekçeleri farklı olsa da sonuç olarak Yazaki’de sürekli bir işçi kıyımı var. Sürekli İŞKUR üzerinden devlet destekli yeni işçi alıp, emeği geçen arkadaşlarımızı işten atıyorlar. Ben bu kullan-at işçilik karşısında da sessiz kalmayacağım. Bugün sabahtan beri serbest bölge önündeydim. Haksız yere işten atılmamı protesto ettim. Fark ettiyseniz servisleri geç çıkardılar. Başka servislerle önüme barikat kurdular ki sizler beni görmeyin. Aslında bu kadar da korkuyorlar! Öncelikle Yazaki’den olmak üzere tüm işçi arkadaşlarımdan destek bekliyorum.”

OHAL gerekçe gösterilerek izinsiz gösteri yaptığı için polis tarafından gözaltına alınan Dilek yapılan sağlık kontrolünün ve ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu