Güncel

Henüz bitmedi! “Beraat eden” tacizci Sedat Yurtdaş ceza alana kadar sürecek!

4 yıldan bu yana devam eden ve Avukat Sedat Yurtdaş’ın sanık olarak yargılandığı cinsel saldırı davası bugün saat 15.20’da Diyarbakır Adliyesi’nde görüldü.

Tacizci Avukat Sedat Yurtdaş’ın “sistematik cinsel saldırı” suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı davada mahkeme heyeti Yurtdaş hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verdi.

Nisan 2014’te Türkiye’nin farklı illerinden 150’ye yakın kadın avukat, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak tacizci Yurtdaş hakkında verilen takipsizlik kararına itiraz etmiş ve itiraz kabul edilmişti. Bunun üzerine Yurtdaş hakkında zincirleme cinsel saldırı suçlamasıyla hazırlanan iddianame Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

YDK aktivistine dönük zincirleme cinsel saldırı suçundan sanık olarak yargılanan Sedat Yurtdaş’ın davası bugün Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Avukat Gülhan Kaya savcı tarafından istenen, zincirleme cinsel saldırı suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası talebine katılırken, Yurtdaş’ın tek söyleminin siyasi komplo olduğuna dikkat çekti. Kaya, Yurtdaş’ı bir siyasi şahıs olarak görmediklerini ve Yurtdaş’ın siyasi komploya uğrayacak bir kariyerinin olmadığını dile getirirken, şikayetlerinin devam etmekte olduğunu ve sanık Sedat Yurtdaş’ın cezalandırılmasını istedi.

Ardından söz alan tacizci Yurtdaş, bunun siyasi bir komplo olduğunu iddia ederek, siyasi alanda yer alamadığını, bütün hayatının alt üst olduğun iddia etti. Kadın beyanı esastır üzerinden önceden hazırlanan bir komplo olduğunu öne süren Yurtdaş “Kadının beyanı esastır söylemi üzerinden bir kumpas olarak uygulamaya sokulmuştur” dedi.

İddianameyi hazırlayan savcının FETÖ davasından tutuklandığını belirten Yurtdaş, Kürt hareketini kast ederek bunun bir komplo kardeşliği olduğu iddiasında bulundu. Yurtdaş, “Bu bir taciz davasıdır. Kadın davası değildir. Bir ‘Kırmızı Pazartesi’ siyasi cinayetidir.” iddiasında bulundu.

Ardından söz alan sanık Yurtdaş’ın avukatlarından Neval Yurtdaş, dosyanın adli tıpa gönderilerek tekrardan rapor alınmasını, Yurtdaş’ın bürosunda uygulamalı analiz keşif yapılmasını, tacize uğrayan kadının tedavi sürecinde alınan rapor ve analiz raporlarının dosyaya sunulmasını talep ederek, gerekli durumlarda İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan uzmanların da gelebileceğini söylendi.

Taleplere itiraz eden, tacize uğrayan kadının avukatı Ezgi Duman, mütalaa verildikten sonra dosyadan böyle bir talepte bulunulmasının dosyayı uzatmak demek olduğunu dile getirerek mütalaadan sonra bunu istemenin niyetli olarak yorumlandığını vurguladı.

Sanık Yurtdaş’ın avukatlarından Ethem Tunç ise, kadın beyanı esastır söylemi üzerinden sorgusuz sualsiz doğrudur denilerek adaletin tesis edilemeyeceğini iddia etti. Yaşanan zincirleme taciz olayının da “hayatın olağan akışına uygun olmadığı” iddiasıyla Yurtdaş’ın suçsuz olduğunu söyledi.

5 dakika ara verilen duruşmanın ardından Yurtdaş hakkında beraat kararı verildi.

Beraat kararı hakkında kadın avukatların yaptığı açıklamada, bu davanın henüz bitmediğini, Yargıtay’a, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gerekli tüm mercilere giderek, tacizci Sedat Yurtdaş’ın ceza alana kadar bu davayı sürdüreceklerini belirttiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu