Güncel

Avukatlardan Amed’deki taciz davasına müdahillik çağrısı

taciz_sedat_yurtdas

H. Merkezi: Geçtiğimiz aylarda yanında stajyer olarak çalıştığı Av. Sedat Yurtdaş’ın cinsel tacizine uğrayan ve konu ile ilgili açtığı davada takipsizlik kararı verilen Yeni Demokrat Kadın aktivisti genç kadına destek olmak için biraraya gelen kadın avukatlar davaya müdahillik çağrısında bulundu.

 

Verilen karar için “Erkek egemen sistemin parçası ve yürütücüsü olan yargı, her zamanki tavrını göstererek Sedat Yurtdaş’ı aklamaya çalışmaktadır” diyen kadın avukatlar, tüm kadın avukatlara çağrıda bulundu.

 

O çağrı metninin tamamını paylaşıyoruz:

 

Geçtiğimiz aylarda stajyer avukat bir kadın arkadaşımız, yanında staj yapmakta olduğu Diyarbakır Barosu avukatlarından Sedat Yurtdaş’ın sistematik tacizine maruz kalmıştır. Bu taciz olayı karşısında sessiz kalmak istemeyen arkadaşımız kadın örgütlerinin de desteğiyle olayı kamuoyuna duyurmuştur. Bu duyurunun hemen akabinde Sedat Yurtdaş ve destekçileri, komploculuk gibi suçlamalara girişmişler, arkadaşımızı taciz etmeye devam etmişlerdir. Tüm bu suçlayıcı, yalnızlaştırıcı tutuma rağmen yasal süreç de başlatılmış, Sedat Yurtdaş hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, aynı zamanda olay Diyarbakır Barosu’na da taşınmıştır. Ancak hemen her taciz vakasında karşılaştığımız gibi Diyarbakır Başsavcılığı takipsizlik kararı vermiştir.

Kuşkusuz yaşanan taciz vakası ne ilktir ne de son. Erkek egemen sistemin parçası ve yürütücüsü olan yargı, her zamanki tavrını göstererek Sedat Yurtdaş’ı aklamaya çalışmaktadır.

Hâlihazırda var olan hukuksal sürece yönelik itirazlarımızı sunmanın, tacize uğrayan kadınların yalnız olmadığını ve taciz vakalarının takipçisi olduğumuzu gösterebilmenin bir ayağı olarak arkadaşımızın vekilliğini yapmak istiyoruz.

Bu çerçevede bu süreçte vekillik üstlenmek isteyen kadın meslektaşların gerekli bilgilerini 10.02.2014 tarihine kadar aşağıda belirttiğimiz mail adresine göndermelerini rica ediyoruz.


t[email protected]

[email protected]


Av. Aycan Çiçek

Av. Arın Gül Yeniaras

Av. Ayşegül Celayir

Av. Burcu Özaydın

Av. Didem Işın Mordeniz

Av. Dilara Baş

Av. Ezgi Duman

Av. Ezgi İpek

Av. Fatma Demirer

Av. Fatma Elif Koru

Av. Fatma Elveren

Av. Fatma Ufuk Gürler

Av. Fatma Yiğen

Av. Gizem Uğur

Av. Gözde Mutlucan

Av. Gül Çatalbaş

Av. Gülhan Kaya

Av. İlknur Alcan

Av. Kübra Kurtoğlu

Av. Neziha Eken

Av. O. Meriç Eyuboğlu

Av. Özgü Özalhas

Av. Özgür Cihan

Av. Özlem Ayata

Av. Özlem Gümüştaş

Av. Rengin Gül

Av. Rozerin Seda Kip

Av. Selen Hızal

Av. Selmin Cansu Demir

Av. Sezin Uçar

Av. Sibel Özen

Av. Ş. Ceren Uysal

Av. Zehra Şahin Yeşil

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu