Güncel

LGBTİ’lerin artık Dersim’de de örgütü var

dersim_lgbtiDersim’de LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İnterseks) örgütlenmesi 8 Şubat Cumartesi günü Dersim Roştîya Asmê LGBTİ ismiyle kuruldu.

Kuruluş için bir araya gelen Dersim Roştîya Asmê LGBTİ aktivistlerinden Hüsrev Orgun, Berfin Çalan ve Süleyman Baygut, gerçekleştirdikleri basın açıklamasında, Zazaca ay ışığı anlamına gelen dernek isimlendirmesi ile ilgili “Dersim Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu, Zazaca ay ışığı anlamına gelen Roştiya Asme adını, gündüzleri ev hapsine geceleri karanlığına hapsedilen, ay ışığında gökkuşağı çıkan trans seks işçilerine, gecenin karanlığında, ay ışığının altında katledilen eşcinsel ve transseksüellere atfeder” ifadelerini kullandı.

Derneklerinin başta Dersim ve çevre illeri olmak üzere T. Kürdistanı’ndan zorla göç etmek zorunda bırakılan LGBTİ’lerin kendi topraklarında varolmasının mücadelesini vermek olarak aktaran aktivistler, okudukları metinde “Dersim Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu, altında nefretin yattığı namus, aşk adı altında işlenen LGBTİ ve kadın cinayetlerinin karşısında durmakta bu cinayetlere yenilerinin eklenmemesi için var olan, bunun için mücadele eden bir örgütlenmedir. Kadının özgürleşmesi ile erkeğin de özgürleşeceğini, LGBTİlerin özgürleşmesiyle heteroseksüellerin özgürleşeceği ilkesi ile yola çıkar.

 

Dersim’de LGBTİler hem Alevi, hem Kürt oldukları için düzende sistematik olarak şiddet görmektedir. Dersim Roştîya Asmê LGBTİ Oluşumu ulusal, sınıfsal, kültürel, inanç özgürlüğünü savunmakta, sorunlarını kendi sorunu olarak görmekte, bunun için mücadele alanı oluşturmaktadır. Bu mücadele alanında tüm antifaşistlerle omuz omuza var olan düzene karşı mücadele etmeyi ön görür” şeklinde ifadelerle amaçlarını anlattılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu