Güncel

“Tacize dur de!”

Amed: 5 Ekim günü Ziya Gökalp kadın yurdunda kalan öğrencilerine yönelik tacize karşı 7 Ekim günü Dicle Üniversitesi’nin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi önünde bir araya gelen öğrenciler tacizi protesto etti.

İ.İ.B.F önünden Rektörlüğe yürümek isteyen öğrenciler, polis engeliyle karşılaştı. Yürünmek istenen yol TOMA, akrep ve sivillerle kapatılmıştı.

Öğrenciler rektör ve Emniyet Müdürlüğü’ne rektörlüğe kadar yürümek istediklerini dile getirdi uzun süren tartışmanın ardından öğrenciler Eğitim Fakültesi’ne doğru yürüyüşe geçti. “Jin Jiyan azadi”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Katil Polis Üniversiteden Defol” sloganları atıldı.

 

“Ataerki aşılmadıkça biyolojik kadınlık anlamsız”

Eğitim Fakültesi’nin önünde okunan basın metninde: “AKP politikalarına yakınlığıyla bilinen sosyal kadrolarına bile sürekli ilahiyatçılarla dolduran Dicle Üniversitesi, tacize uğrayan kadınlara sadece ‘dilekçe’ vermelerini önermekte. Kadın öğrenciye ormanlık alanda tecavüz girişiminde bulunulmasından sonra 200 öğrenci olayı protesto etmek istedik, ama polisin engelleriyle karşılaştık” denilerek, engelleme protesto edildi.

Yapılan açıklamada, Dicle Üniversitesi’nde rektörün kadın olmasının, kadın öğrencilerin taciz ve tecavüze uğramaları önünde engel olmadığının atı çizilerek, “Ataerkil zihniyet aşılmadıkça önemli görevleri biyolojik kadınların getirilmesi hiçbir anlam teşkil etmiyor” vurgusu yapıldı.

 

“Kadınlar yurt tarafından tehdit edildi”

Kredi ve yurtlar kurumunun önünde tacize maruz kalan kadın öğrenciler ‘tacizi kanıtlaya bilir misin’ gibi abes bir tepkiyle karşılaştılar. Bu duruma karşılık tepki gösteren kadınlar yurttan atılmayla tehdit edildiler” diyerek, yaşanan saldırının yurt eliyle devam ettirildiğini ifade eden üniversiteli kadınlar, “Toplumsal cinsiyetçi egemen zihniyeti ve zemini olan cemaatleştiren ve ajanlaştıran bu sisteme karşı kadın gücüne ve iradesine dayalı yaşamı bulunduğumuz tüm alanlarda mücadelemize devam edeceğiz” diyerek mücadele çağrısında bulundular.

 

Resimler için tıklayınız

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu