Güncel

“Tacizci Sedat Yurtdaş”ın peşinde, arkadaşımızın yanındayız! 22 Mart’ta Amed’deyiz!

2013 yılında Yeni Demokrat Kadın aktivisti bir arkadaşımız, yanında çalıştığı Avukat Sedat Yurtdaş tarafından sistematik tacize maruz kalmış ve bunu açıklamasıyla birlikte YDK; birçok kadın, LGBTİ kurumuyla birlikte konuyu kamuoyunun gündemine taşıyarak Sedat Yurtdaş’ın işlediği suçun hesabını vermesi için tüm yollara başvurmuştu.

Tüm “itibar” etiketlerini kalkan olarak kullanarak ve tüm tacizcilerin yaptığı gibi tacize maruz kalan kadın arkadaşımızı yıpratmaya çalışmaktan, kurumumuza yönelik hakaretlere değin bir dizi “tipik” erkek tavrını geliştirmiştir. Ancak örgütlü duruşumuz ve kadın-LGBTİ dayanışması sayesinde bu tavırlarla baş edebilmiş ve süreci kadın lehine çevirebilmek için mücadeleden yılmamıştık.

Yurtdaş’ın kendine kalkan olarak kullandığı “itibar”ının gerçek yüzünü teşhir ederken diğer yandan konuya ilişkin yargı mercilerine başvuruda bulunmuş; beraberinde Diyarbakır Barosu Disiplin Kurulu’na şikayette de bulunmuştuk. Bu süreçte onlarca kadın avukat arkadaşımızın vekilliğini yaparak kadın dayanışmasının en önemli örneklerinden birini göstermişti.

Ancak tam da hemen her taciz vakasında karşılaştığımız gibi Diyarbakır Başsavcılığı takipsizlik kararı vermiştir. Ardından arkadaşımız Batman Cumhuriyet Başsavcılığına itiraz başvurusu yaptı. Arkadaşımızın başvurusu üzerine tacizci Sedat Yurtdaş da “kendisine iftira attığı” iddiasıyla itiraz başvurusu yaptı. Hukuki sürecin bu aşamasında ise yaptığımız eylemler ve itiraz başvurumuz sonuç verdi ve Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Sedat Yurtdaş’ın iftira gerekçesiyle başvuru itirazını reddederek “Kovuşturmaya yer yoktur” şeklinde karar verdi ve arkadaşımızın başvurusu sonucunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Kovuşturmaya yer yoktur” şeklinde verdiği kararını 5271 sayılı CMK’nın 161/7 maddesi uyarınca iptal etme kararı aldı.

İptalin ardından Sedat Yurtdaş hakkında açtığımız davanın duruşma tarihi belirlenmiş durumda. 22 Mart 2016 tarihinde görülecek davada Sedat Yurtdaş’ın tacizine uğrayan arkadaşımızı yine yalnız bırakmayacak, onunla birlikte Amed’de olacağız. Konuyu gündeme taşıdığımız süreçte olduğu gibi tüm kadın-LGBTİ kurumlarını ve avukatları yanımızda görmek, kadın dayanışmasını güçlendirmek, taciz gibi ispatın kadından beklendiği vakalara karşı “Kadının beyanı esastır, aksini ispat yükümlülüğü erkeğe aittir” ilkesini hep beraber savunmak istiyoruz.

 

Yaşasın kadın dayanışması!

Tacizcilerden-tecavüzcülerden hesabı kadınlar soracak!

 

YENİ DEMOKRAT KADIN

 

Sedat Yurtdaş’la ilgili 2014 yılına ait sürece dair bir hatırlatma:

2 Ocak

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/597-ydk-tacizci-avukat-sedat-yurtda.html

12 Ocak

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/607-amed-ydk-ve-tacize-urayan-arkadamz-yalnz-deildir.html

20 Ocak

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/614-tacize-kar-susma-haykr-kadn-beyan-esastr.html

21 Ocak

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/618-amedte-tacize-kar-kadn-dayanmas.htm

22 Ocak

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/619-kadnlar-tacizci-sedat-yurtdaa-kar-dayanmay-bueyuetueyor.html

29 Ocak

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/629-ddia-deil-gercek-sedat-yurtda-hesap-verecek.html

1 Şubat

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/632-tacizci-yazar-radikalde-ne-yazar.html

6 Şubat

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/634-tacize-kar-kadn-avukatlardan-ortak-savunma-cars.html

15 Şubat

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/641-kartalda-tacize-kar-calma.html

14 Şubat

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/640-sargazide-tacize-kar-calma.html

21 Nisan

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/676-batman-cumhuriyet-basavcl-sedat-yurtdan-itirazn-reddetti.html

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/677-muecadeleye-yuekleniyoruz-tuem-tacizciler-ve-sedat-yurtda-hesap-verecek.html

2 Haziran

http://yenidemokratkadin.net/guncel-haberler/688-kadn-avukatlardan-diyarbakr-barosuna-car.html

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu