Güncel

Suzan Zengin’in çevirisiyle yeni bir kitap

RAF (Kızıl Ordu Fraksiyonu) liderlerinden Ulrike Meinhof faşist Alman devleti tarafından ağır tecrit altında tutulduğu Staimmheim Hapishanesinde ölü bulundu. Ancak hapishane idaresi ve devlet bu ölümü “intihar” olarak sunmaya çalıştı.

Ailesi, yoldaşları ve uluslar arası kamuoyu baskısı ile ortaya çıkan gerçek ise Ulrike’nin öldürüldükten sonra asıldığı şeklindeydi.

Devrim mücadelesinin öncü isimlerinden olan Ulrike’nin ölümü ardındaki gerçeğin anlatıldığı kitabın Almanca’dan çevirisini yapmak da; Ulrike ile benzerlik taşıyan bir durum sonucu şehit düşen Suzan Zengin’e düştü.

Devrim mücadelesinin diğer bir öncü isimlerinden olan Suzan Zengin 2009 yılında Özgür Gelecek gazetesi Kartal temsilcisi iken tutuklanmış ve 2 yılı aşkın bir süre ağır sağlık sorunlarına karşın tutuklu kalmıştır.

Tedavisi engellenen Suzan Zengin, serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra Ekim 2011’de ağırlaşan sağlık sorunları nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

Yeni Demokrat Kadınlar’ın Yeni Demokrat Kadın Kitap Serisi’nin ilki olarak basımını üstlendiği “Ulrike Meinhof’un Ölümü” isimli kitap Suzan Zengin’in çevirisi ve önsözü ile Umut Yayımcılık’tan çıktı.

YDK açısından bu kitabın basımını üstlenmek önemliydi.

YDK tarafından hazırlanan önsözde “Bu iki devrimci kadının kesişme noktası olarak ortaya çıkan bu kitabı ülkemizde ve tüm dünyada hapishanelerde direnen tutsak kadınlara ithaf ediyoruz” denildi.

Kitabı Umut Yayımcılık bürolarımızdan temin edebilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu