Güncel

“İster boşanırım ister boşanmam sana ne?”

İstanbul: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, TBMM Boşanma Komisyonu’nun hazırladığı kadın ve çocuk düşmanı raporu protesto etti.

Aralarında Yeni Demokrat Kadın (YDK) aktivistlerinin de bulunduğu kadınlar, İstiklal Mis Sokak’ta bir araya gelerek, buradan tünele kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. “Boşanmayı değil cinayeti engelle”, “Hamile kalırım sana ne”, “Kürtaj kürtajdır ihanet baban”, “Kürtaj haktır karar kadınların” yazılı dövizler taşıyan kadınlar, raporu ve kadın düşmanı açıklamaları protesto etti.

İstiklal Caddesi’nde prezervatif ve taleplerin yer aldığı bildiriler dağıtan kadınlar, halka rapor hakkında bilgilendirici konuşmalar yaparak kadın düşmanı iktidarı teşhir etti. Tecavüzcülerle evlenmek istemediklerini haykıran kadınlar, prezervatif kullanmanın günah ve ayıp olmadığını, kadınların istemediği çocuğu doğurmamak için kürtaj yaptırmasının en doğal hakkı olduğunu, erken yaşta evliliklerin çocuk istismarı olduğunu anlattı. Yürüyüşe yoldan geçen kadınlarda destek verdi.

“Bu hayat bizim sizin değil!”

Taksim Tünel Meydan’da tüm kadınlar adına açıklama yapan Feride Eralp, “Elinizde bulundurduğunuz prezervatif ‘ihanet’ değil, ayıp da değil, günah da!” dedi. Herkesin ücretsiz bir şekilde doğum kontrol yöntemlerine ve bunlarla ilgili bilgiye erişebilmesi gerektiğini bildiklerini kaydeden Eralp, “Bakamayacağımız veya istemediğimiz çocukları doğurmanın bizim için de, çocuklar için de iyi olmadığını biliyoruz” diye konuştu.

Kadınların ne zaman, nasıl ve kaç tane çocuk doğuracağına hatta doğurup doğurmayacağına kendilerinin karar vereceklerini kaydeden Eralp, “Bu hayat sizin değil, bizim! Sizin çerçevesini çizdiğiniz o hayatta bize, biz kadınlara yer yok, nefes yok. Biz hayatlarımızdan da, kendimizden de vazgeçmeyiz reddediyoruz!” dedi.

“Erkeklere ‘bir susun artık” demek için buradayım”

Eyleme katılan Sıla Murat ise, erkeklerin kadın bedeni hakkında sürekli konuştuğuna dikkat çekerek, “Erkeklere ‘bir susun artık” demek için buradayım” dedi. Her gün kadınların katledildiğini vurgulayan Murat, “Kadın cinayetlerini durdursunlar, boşanmayı değil” diye hükumete seslendi.

Züleyha Gülüm ise kadınların tecavüzcüsüyle evlendirilmeye zorlandığını hatırlattı, “Tecavüzcüyle evlenmeyi asla kabul etmeyeceğiz! Bunun için buradayız” dedi.

İktidara “sus” demek için eyleme katıldığını vurgulayan Acil Önlem Grubu’nun üyesi Nehir, “Kadınlar konuşsun. Boşanma raporuyla kadınların haklarını gasp etmeye çalışıyorlar. Buna karşı kadınların sözü şudur: Bu hayat bizim!” şeklinde konuştu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu