Güncel

Onur Yürüyüşü İzmir’de de yasak

onur_yuruyusu_izmir4 Haziran’da yapılacak onur yürüyüşü İzmir Valiliği tarafından yasaklandı! Yasaklama için yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Üç yıldır yaptığımız ve bu yıl, 4 Haziran tarihinde saat 19.00’da dördüncüsünü yapmayı planladığımız İzmir Onur Yürüyüşü İzmir Valiliği tarafından yasaklandı. Daha önce de Ankara’da Kaos GL’nin çağrısıyla yapılması planlanan 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün yürüyüşü Ankara Valiliği tarafından yasaklanmıştı. LGBTİ’lerin ifade özgürlüğü kapsamında bu tarz yasaklamaları kabul edilemez buluyoruz ve İzmir Valiliği’nin homofobik, bifobik ve transfobik tutumunu kınıyoruz.

23 Mayıs tarihinde bildirdiğimiz ve aynı gün Valilik ve Emniyet Müdürlüğü tarafından onaylanan yürüyüşün son günde, mesai saatinin bitimine yakın ve itiraz etme şansımızın kalmayacağı bir saatte yasaklanması hukuk dışıdır. Hele hele senelerdir barışçıl şekilde yaptığımız bu yürüyüşün ‘terör örgütü propagandası’, ‘masum görünümlü ama infiale yol açabilecek yürüyüş’ gibi ifadelerle yasaklanması; LGBTİ’lerin eşit yurttaşlar olarak görülmediğinin bir kanıtıdır. Terör şüphesi baskıcı rejimlerin toplumu sindirmedeki en önemli yasakçı argümanlarından biridir. Kararda ‘terör örgütü lehine slogan atılacağı’ istihbaratının ‘kısmen’ doğrulandığı yazıyor. Böylesine muğlak, temeli olmayan ve ciddiyetsiz bir açıklamayla demokratik protesto hakkımızın engellenmesi kabul edilemez. İçinden geçtiğimiz koşulları da düşünerek bu yıl yürüyüşü yapamayacağımızı tüm homofobi, bifobi ve transfobi karşıtlarına duyururuz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu