Güncel

Star TV kameramanından kadın muhabire şiddet

H. Merkezi: Erkek şiddeti her alanda devam ediyor. Evde, sokakta, işyerinde, kısacası hayatın her alanında karşılaştığımız şiddeti, birçok haberin takibi sırasında da görüyoruz, yaşıyoruz. Bu şiddet kah çekim yapmak için “yer vermeme”, “varlığını görmezden gelme”, kah “kadrajına bilinçli olarak girme”, “vurmak için yumruğunu hazırlama”ya kadar çeşitli şekillerde karşımıza çıkıyor. Son olarak ise bir haber takibi sırasında DİHA muhabiri Zuhal Altan şahsında şiddetle karşı karşıya kaldık. Star TV kameramanının uyguladığı şiddet ile ilgili JİNHA’da yayınlanan haberi paylaşıyoruz.

“İstanbul’da haber takibi yapan kadın gazeteci Zuhal Atlan, erkek gazetecinin sözlü şiddetine ve fiziki şiddet tehdidine maruz kaldı. Zuhal’a vurmak üzere yumruğunu kaldıran şahıs gazetecilerin “O yumruğun anlamı neydi?” sorusuna “Erkek adam sinirlenince ne yapar?” şeklinde cevap verdi. Kadına yönelik şiddeti duyurmak için haber yapan kadın gazetecilerde, medyadaki erkek şiddetinin hedefi oluyor. Son olarak 14 Mart Tıp Bayramı’nda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sağlık emekçilerinin grevini takip eden DİHA muhabiri Zuhal Atlan, erkek gazetecinin sözlü şiddetine ve fiziki şiddet tehdidine maruz kaldı. İsmi öğrenilemeyen erkek gazeteci, çekim yapmaya çalışan Zuhal’i önce itti ardından ise sözlü hakarette bulundu.

‘Sizin gibiler yüzünden bu ülkede kadınlar öldürülüyor’

Zuhal’in anlatımına göre olay şöyle gelişti: “Emekçiler, hastane bahçesinde yürüdükten sonra basın açıklaması yapmak için durdular ve biz de çekim yapmak üzere yerlerimizi aldık. Açıklama sırasında kadın kamera kullanan sadece ben ve ETHA’dan bir arkadaştı. Tüm diğer erkek kameramanlarla aynı hizadaydık ve çekim yapmaya başladık. Tam bu sırada açıklamaya geç kalan bir kameraman gelerek beni arkadan itmeye başladı. Ve, ‘Önümden çekil, çekim yapamıyorum’ diyerek beni itti. Ve çekim yaptığım anda kameram sallandı ve çekim yapmamı engelledi. Ben de bu duruma arkamı dönüp tepki gösterdiğim anda bana bakarak yumruğunu kaldırıp sıktı. Tam o anda basın açıklaması başladı. Basın açıklaması bittiğinde yanımda bulunan gazeteci arkadaşlarımla kameramanın yanına gidip ‘sen bana o şekilde yumuğunu sıkamazsın’ dedim. Ben ona bunu söylerken o bana ‘Sen benim önüme geçtin, çekim yapamıyordum’ dedi. Yanımda bulunan Kızıl Bayrak gazetesinden bir meslektaşım, ‘Yumruğun anlamı neydi?’ diye sorunca kameraman da ‘Erkek adam sinirlenince ne yapar?’ diye sordu. O bu şekilde konuşunca yanında bulunan kadın muhabirin elindeki mikrofondan onun Star TV’de çalışan kameraman olduğunu anladım. Ve ben de ‘sizin gibiler yüzünden bu ülkede kadınlar katlediliyor?, bir de utanmadan kadına yönelik şiddet haberleri yapıyorsunuz’ dedim.

‘Kadın gazeteciler olarak tacize maruz kalıyoruz’

 

Yaşadıklarının cinsiyetçi erkek saldırısı olduğunu kaydeden Zuhal, “Kameramanın yumruğunu sıkması ve bana, ‘Erkek adam sinirlenince ne yapar?’ demesinin nedeni kesinlikle cinsiyetime yönelik bir saldırıydı. Çünkü haber takibi sırasında alanda bulunan erkek kameramanlara bir şey demeyip sırf ben kadın olduğum için yanıma gelip beni itmesi beni alanda kadın olarak kamera kullanmama tahammül etmediğini gösteriyor. Bu da onun zihniyetinde kadına nasıl bir rol model çizdiğini ve ‘erkek adamın sinirlendiğine’ gerekirse kadını katledeceğini, şiddet uygulayabileceğini söyleyerek bu durumu meşrulaştırıyor. Kaldı ki biz kadın gazeteciler olarak tümü olmasa bile özellikle yaygın medyada çalışan erkek gazeteciler tarafından sürekli tacize maruz kalıyoruz. Böylece bizim halka haber verme hakkımız gasp edilmiş oluyor. Bunu hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Biz kadın gazeteciler, kalemimizi, kameramızı ve fotoğraf makinelerimizle dünyayı özgürleştirmeye devam edeceğiz. Çünkü bizim en büyük silahlarımız kamera ve kalemlerimiz” diye konuştu. Zuhal son olarak konuya ilişkin Türkiye Gazeteciler Sendikası’na (TGS) başvuru yaptığı ve önümüzdeki günlerde konuya ilişkin bir basın açıklaması yapılacağını söyledi”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu