Güncel

Dünya Kadın Yürüyüşü finali İzmir’deydi

İzmir: Nusaybin’de başlayan Amed’ten, Antakaya’ya süren 4. Uluslararası 4. Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye’deki son eylemini İzmir’de gerçekleştirdi.

DYK, Quebec Kadın Federasyonu’nun 1995 yılında düzenlediği “Ekmek ve Güller” Yürüyüşünden esinlenerek kurulur ve 2000 yılından bu yana her beş yılda bir 8 Mart-17 Ekim arasında dünyanın farklı ülkelerinde eylemler yapmaktadır.

DKY bu yıl Ortadoğu’da, uygulanan emperyalist savaş politikalara karşı Rojava’nın Koban’e Kanton’unda Kürt kadınlarının ortaya koyduğu direnişi selamlamak için yürüyüşü Nusaybin’den başlattı.

Yürüyüş 9 gün boyunca Amed, Antakya, Alanya, Antalya, Muğla ve Didim’in ardından İzmir’e ulaştı.

“Gün boyu etkinlikler devam etti”

“Eşitlik, adalet, özgürlük, dayanışma ve barış için yürüyoruz” şiarıyla yola çıkan dünya kadınları Türkiye’deki final eylemini dün (15 Mart) İzmir’de yaptığı eylemler sona erdirdi.

İzmirli Kadınlar Dünya Kadın Yürüyüşü’nün (DYK) metaları olan “Şiddet ve militarizm”, “Kadın emeği”, “Ekoloji ve kadın”, “Barış” başlıklarıyla atölye ve etkinliklerin gün boyu sürmesinin ardından, İzmir öncesi Didim’de yürüyüş yapan kadın kervanını Konak Eski Sümerbank’ta müzik eşliğinde karşıladı.

“Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor”, “Gelsin koca, elsin baba, gelsin devlet inadı isyan, inadına özgürlük” vb sloganlar haykıran kadınlar kadın kervanını karşıladı.

Kadınlar bir süre burada zılgıtlar, şarkılar ve müzik eşliğinde halaylar çektikten sonra miting için Gündoğdu Meydanına doğru yola çıktı.

Kadınlar attıkları eşliğinde Gündoğdu Meydanı’na ulaşarak burada etkinliklerine devam etti.

“Sesimiz ve yüreğimiz birdir”

İlk olarak DKY Dünya Delagasyonu’ndan Sevim Fontatne, konuştu. Konuşmasına “Tüm dünyanın kadın renginde isyanını haykıran kadın yoldaşlar merhaba” diyerek başlayan Fontatne, “Uzun bir mesafeden gelmiş olsak da biz biliyoruz ki sesimiz ve yüreğimiz aynı ritimle barışı, kardeşliği ve sevgiyi haykırıyor. Avrupa’dan gelen kadınlar olarak yüreğimizi ortaklaştırmaya geldik. Bu birliktelikten kadınların gücü doğacak ve erkek egemenliğin sermayenin üzerimizdeki betonlarını yıkıp geçecek” diye konuştu.

Dünya Kadın Yürüyüşü İzmir etkinlikleri, zeybek gösterisi ve ülkelerden gelen folklor ekiplerinin sahne alması ile devam etti.

Etkinlik İstanbul’da gelen Sarya müzik grubunun sahne almasıyla sona erdi.

DYK’nın Türkiye’de yürüyüşünü bugün bitirerek  Selanik’e doğru yola çıktı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu