Güncel

“Star TV şaşırma, sabrımızı taşırma”

H. Merkezi: Bugün, TGS Kadın Komisyonu’nun çağrısıyla, DİHA muhabiri Zuhal Atlan, ETHA muhabiri Nur Yüce ve Bianet muhabiri Beyza Kural’a sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan Star TV kameramanı ve Star TV’yi Maslak’ta bulunan binası önünde protesto etti.

DİHA, Özgür Gelecek, ETHA, İMC TV, Bianet, Özgür Gündem ve Özgür Gençlik gazetesi’nin kadın emekçilerinin de destek verdiği eylemde, “Evde, işte, sokakta, medyada erkek şiddetine son” yazılı pankartı açıldı. Kadın gazeteciler “Sen bizi bir de sinirlenince gör”, “Star Tv lêborîna xwe ji jinan re bixwaze”, “Erkek medyaya geçit yok” yazılı dövizlerin yanı sıra şiddet uygulayan kameramanın fotoğraflarını da taşıdı. Açıklamada sık sık,  “Star TV şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Erkek medyaya geçit vermeyeceğiz”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Erkek adam sinirlenince ne yapar?

Açıklamayı TGS Kadın Komisyonu adına Duygu Ergen yaptı. Ergen açıklamasında, “kameramızla, ses kayıt cihazımızla, kalemimizle ve kadınlığımızla her yerdeyiz” diyerek kadınların evde, sokakta, iş yerinde erkekler tarafından şiddete uğradığını vurguladı.

 

Ergen devamında, 13 Mart’ta sağlık emekçilerinin grevini takip eden DİHA, ETHA, Bianet muhabirlerinin Star TV kameramanının kadınlara yumruğunu kaldırması ve ardından “yumruğun anlamı neydi?” sorusu üzerine, “Erkek adam sinirlenince ne yapar?” söylemini hatırlatarak şunları söyledi: “Adını bilmediğimiz erkek kameraman kaldırdığı yumruğun gerekçesi olarak erkekliğini gösterdi, şiddeti erkekliği ile açıklamaya çalıştı. Bu yaşananlar ilk değil. Gazeteciler olarak haber sırasında karşılaştığımız şiddetin de cinsiyeti var. Genellikle kolluk kuvvetlerinin uyguladığı bu şiddeti ne yazık ki zaman zaman erkek meslektaşlarımızdan da görüyoruz.”
Ergen son olarak şunları söyledi: “Biz kadın gazetecileriz; kameramızla, ses kayıt cihazımızla, kalemimizle ve kadınlığımızla her yerdeyiz. Star TV’nin erkek kameramanını ve aynı zihniyetteki herkesi buna alışmaya davet ediyoruz” diyen Ergen, Star TV’yi kadınlardan özür dilemeye çağırarak, “Sıcak haber takibinin yapıldığı olaylarda kadın gazetecilerin her gün yaşadığı benzer şiddet olayları bizi sindiremeyecek. Evde, işyerinde, sokakta, medyada, hayatın her alanında erkek şiddetine ve egemenliğine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.
Eylem açıklamanın ardından sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu