Güncel

Cinayet değil meşru müdafaa, kadının uyguladığı şiddet politiktir

İstanbul: Çocuklarıyla beraber kendisinin de şiddet gördüğü eşini öldüren Yasemin Çakal’ın yargılandığı davaya devam edildi. Eşi Özkan Kaymaklı’yı kendisine ve çocuklarına şiddet uyguladığı için öldüren Yasemin Çakal hakkında açılan davanın 3’üncü duruşmasına Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davam edilirken duruşmaya katılan Kaymaklı’nın avukatları, kadına yönelik şiddeti meşru görerek savunma yaptı.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu olarak yargılanan Çakal, avukatlar ve İstanbul Feminist Kolektif (İFK) üyeleri katıldı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, Çakal ile aynı iş yerinde çalışan Özlem Haymana tanık olarak dinlendi. Özkan Kaymaklı’nın Çakal’a şiddet uyguladığını belirten Haymana, “Özkan’ın içkili olarak eve geldiğini ve şiddet uyguladığını Yasemin anlatırdı. Bir gün Özkan Yasemin’i döverek eve kilitleyip gittiğinde, Yasemin benim de polisi aramamı istemişti” dedi. 
Haymana, Çakal’ın astım hastası olduğunu söyleyerek, “Astım hastası birisini eve kilitleyip gitmek zaten ölüme terk etmektir” ifadelerini kullandı. Ardından söz alan Kaymaklı ailesinin avukatı, olaydan 3 gün önce darp edilen Çakal’ın şiddet görmediği iddiasında bulundu. 
Tanığın Çakal’ın arkadaşı olmasını gerekçe gösteren avukat, tanık ifadelerinin doğru olmadığını öne sürdü.
Ardından Çakal’ın avukatı Duygu Eroğlu söz aldı. Olay günü Kaymaklı tarafından şiddet görerek eve kilitlenen Çakal’ın çocuğuyla birlikte bütün gün aç susuz kaldığını belirten Eroğlu, mahkemenin bu durumu göz ardı ettiğini söyledi. Avukat Meriç Eyüboğlu ise, Çakal’ın hamile olduğu süre de dahil sistematik bir şiddete maruz kaldığını belirterek, “Yaseminle ilgili tam olarak bir fiziki muayene yapılmamış. Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan muayenenin ardından hazırlanacak raporun tereddütlerimizi ortadan kaldıracağına inanıyoruz” dedi.

 

Tekrar söz alan Kaymaklı’nın avukatı Meltem Yılmaz, Çakal’ın Kaymaklı’ya şiddet uyguladığını öne sürerek, “Müvekkilimiz maktul Özkan nihayetinde bir erkektir, kendisine şiddet uygulayan karısına karşı bir tepki vermiştir. Yargılamayı uzatmak adına feminist avukatların yaptıkları savunmalar anlamsız ve gereksizdir” ifadelerini kullandı. 
Çakal’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı 13 Mayıs’a erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu