Güncel

İstanbul’da kadın kahvaltısı

Bugün (14 Nisan) sabah saatlerinde Okmeydanı’nda kadın arkadaşlarla buluşarak bir kahvaltı örgütledik. Kahvaltıda 1 Mayıs ve güvencesiz emek konulu kampanyamızın çalışmalarını konuştuk.

Bu sabah (14 Nisan) Okmeydanı’nda biraraya gelerek YDK olarak bir kahvaltı örgütledik. Amacımız Nisan ayının başından bu yana başlayan kampanya hazırlık sürecinde neler yaptık ve neler yapacağız’ı konuşmaktı.

 

İşçi direnişlerine ziyaret

Sohbetlerimizde birebir görüşmelerimizle bölgemizdeki tüm kadınlara “güvencesiz emek” konulu bir kampanya düzenlediğimizi ve içeriğinin nasıl olacağını aktardığımızı; ancak pratik çalışma örmediğimizi gördük. Ayrıca dün (13 Nisan) için planladığımız direniş ziyaretleini gerçekleştiremeyişimizin önemli bir eksiklik olduğunu konuştuk. En kısa zamanda önümüze koyduğumuz bu çalışmayı yerine getirmemiz ve direnişteki işçi kadınlarla görüşmemiz gerektiğini konuştuk.

 

Önümüzdeki çalışmalar

İlk konumuz kampanya hazırlık sürecinde 2 haftayı nasıl değerlendireceğimiz oldu. Pratik olarak önümüze şu çalışmaları koyduk:

– 16 Nisan’da gerçekleşecek olan THY işçilerinin 12.00’deki eylemine YDK olarak biz de flama ve dövizlerimizle katılacağız.

– 19 Nisan Cuma akşamı Gülsuyu’nda gerçekleşecek Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneği’nin “Mahalleme, sokağıma, evime sahip çıkıyorum” etkinliğine YDK olarak katılacağız.

– 21 Nisan Pazar günü Gazi’de gerçekleşecek Partizan pikniğine biz de katılıp hem stant açıp hem de kadınlarla sohbet edeceğiz.

– 27 Nisan Cumartesi günü Bayburtlular Derneği’nde kadınlarla birlikte film izleyeceğiz.

– Esenyurt, Karayolları, Gülsuyu ve Soğanlı bölgelerinde güvencesiz işlerde çalışan kadınlarla toplanntılar örgütleyip, söyleşiler yapacağız.

 

Ve 1 Mayıs!

Diğer konumuz kampanyamızın başlangıcı olan 1 Mayıs’a ilişkindi. 1 Mayıs günü için özel ve el yapımı bir pankartı kadınlarla birlikte hazırlamaya karar verdik. Kendi dövizlerimizin olacağı kortejimizde tef, erbani vs. olmasının bizi daha da coşkulandıracağını konuşarak, herkesten bunu temin etmesini istedik.

Bize özgü olarak mavi bandana kullanabileceğimizi de konuştuk ve geçen yıl eksik bıraktığımız kortejden sorumlu kadınları olması meselesini bu sene daha dikkate almaya karar verdik.

 

İstanbul YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu