Güncel

Fransa’da “evlilik” tanımında değişiklik

H. Merkezi: LGBT hareketin, eşcinsel bireylerin varlığının kabul edilmesiyle ilgili mücadeleleri devam ederken pek çok yerde hala transfobik, bifobik ve homofobik yaklaşımlar ortaya çıkmakta ve heteroseksüel dışındaki tüm cinsel yönelimler hastalık olarak görülmektedir.

Ancak verilen mücadelenin etkisiyle olumlu gelişmelerin yaşandığı ülkeler de mevcuttur. Bunlardan biri de Fransa’dır.

Fransa’da homoseksüel bireylerin evlilikleri tartışılırken, evlilik tanımları tartışmaları da devam ediyor. Fransızca basımındaki Larousse sözlüğünde yer alan “bir erkek ile bir kadın arasındaki birliktelik” şeklindeki evlilik tanımı “iki insan arasında gerçekleşen birliktelik” olarak değiştirildi.

Bugüne kadar Haziran 2014 satışa sunulacak sözlüğün bugüne kadar kadın ile erkek arasında şeklinde tanımlanan evliliğin tanımını “değişik veya aynı cinsiyetten iki kişinin birlikteliği” olarak vermesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ise Laroussa Yayınları’nın yaptığı değişikliğe tepki  göstererek henüz görüşülen yasal çalışma varken “normal olmadığını” savunuldu. Eşcinsellerle ilgili meclise sunulan yasanın ise önümüzde aylarda yürürlüğe girmesi beklenmekte.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu