Güncel

İstanbul Üniversitesi’nde 8 Mart Coşkusu

Kadın sorununun bir öznesi olarak biz üniversiteli kadınlar da bu yıl uzun zamandır İstanbul Üniversitesi’nde kutlanmayan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için biraraya geldik.

Sürecin yoğunluğundan kaynaklı geciken bir ortaklaşma oldu. HDK, YDG, DYG, Gençlik Muhalefeti, Emek Gençliği, Öğrenci Kolektifi olarak bir 8 Mart eylemlilik çalışması örgütledik. Amacımız basın açıklaması yapmak ve basın açıklamasından önce kampüste bir “kadın havası” yaratmaktı.

Aslında 8 Mart Perşembe günü yapacağımız eylemi, yurtsever arkadaşların örgütlediği açlık grevi eyleminden dolayı 6 Mart Salı günü gerçekleştirdik. Birkaç gün öncesinden bunun çağrısını yapan afişler astık okulda.

Salı sabahı okulda erkenden buluşarak Hukuk Fakültesi koridorunun ortasında mor bir pankart yere sererek hep beraber pankartımızı yapmaya başladık. Üstüne siyah-beyaz renklerle “Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkıyoruz” yazılı el dikimi bir pankart hazırladık.

Bu sırada renkli kağıtlarla “Bijı yekitiya jinan”, “Yaşasın 8 Mart”, “Tecavüzcü devlet hesap verecek” şeklinde dövizler hazırlayarak koridorlara astık. Aynı anda getirdiğimiz beyaz yazmaların üstüne de dövizlerimize yazılı sloganların aynısı yazıp, bunlarla koridoru süsledik.

Ders aralarında amfiden müzik çalarak halay çektik. Özellikle “Keçe Kurdan” şarkısında kitlenin artması ve okulun içinde olmamıza rağmen zılgıtlarla, ıslıklarla beraber halay çekilmesi oldukça etkiliydi.

Saat 13.00’te koridordan başlattığımız yürüyüşü, Beyazıt Ana Kapısı önünde sonlandırdık. Yol boyunca “Jin, Jiyan, Azadî”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Evde okulda sokakta kadınlar isyanda” vb. sloganlar atıldı. Kapı önünde okunan basın açıklamasından sonra MKM Müzik Topluluğu kapı önünde bir müzik dinletisi verdi.

Ardından tekrar amfi açılarak horonlar tepildi, halaylar çekildi. Yaklaşık olarak 80 kadının katıldığı eylem, çalışmanın geç başlamasında kaynaklı sayı olarak yeterli değildi ama coşku gerçekten oldukça fazlaydı. Birçok kadının ilgisini çektiği ve katılmak istediklerini söyleyen bir çalışma olmuştu.

8 Martları bir güne değil bir ömre yayma çabasıyla yaptığımız bu etkinlik bir başlangıçtı ve aldığımız güzel tepkilerle devamını getirmeyi umuyoruz.

BIJI YEKİTİYA JINAN!

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!

İstanbul YDG

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu