Güncel

Dudullu’da 8 Mart coşkusu

8 Mart etkinlikleri kapsamında Yeni Demokrat Kadın olarak Dudullu Aslandoğmuş Köy Derneği’nde bir etkinlik düzenledik. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte mahalledeki kadınların yaşamlarından kesitler sundukları doğaçlama tiyatro gösterisi büyük ilgi gördü.

Türkçe ve Zazaca yapılan açılış konuşmasında 8 Mart’ın anlamına ve bugün hala güncelliğini koruduğuna, emeğimize, bedenimize ve kimliğimize yönelik saldırılara vurgu yapılarak 8 Mart mitingine katılım çağrısı yapıldı.

Ardından sanatçı dostumuz Pınar da yaptığı konuşmada 8 Mart’ı yaratanlara, devrimci kadın önderlere dikkat çekerek bir mücadele günü olan 8 Mart’ın özüne uygun kutlanması gerektiğini söyledi. Yaşamın her alanında emeğiyle var olan kadının artık ses çıkarması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmaların ardından “Erkek kadına neden şiddet uygular” sorularına verilen cevaplardan oluşan kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonun ardından Dudullu Şahintepe Mahallesi Kadınları, hazırladıkları doğaçlama tiyatroyla orda bulunan bütün kadınları bir yandan güldürürken diğer yandan aslında çok derin olan yaramıza da dokunmuş oldular.

Daha sonra Pınar’la birlikte söylediğimiz türküler ve halaylarla etkinliğimiz sona erdi.

İstanbul Anadolu Yakası Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu