Güncel

Sosyalist feministler faaliyetlerini durdurma kararı aldı

H. Merkezi: SFK bir açıklama yaparak tüm faaliyetlerini durdurduğunu ve bir örgütlenme olarak SFK’yı dondurduklarını açıkladı. Yaşadıkları politik tıkanmayı aşma amacıyla böyle bir karar verdiklerini söyleyen SFK, “Seçimler sonrası 4 aylık bir zaman diliminde murat ettiğimiz biçim ve içerikte bir tartışma sürecini önümüze koyduk. Politik farklılıkları netleştirmenin; farklı da olsak, ayrı da olsak, birlikte güçlü bir kadın kurtuluş mücadelesini yürütebilmemize önayak olacağına inanıyoruz” dedi.

Sosyalist Feminist Kolektif kadın örgütlerine ve feministlere dönük bir açıklama yaptı. 8. kamplarının ardından deneyimlerini feministlere açacakları, nasıl bir politik hat ve nasıl bir feminist örgütlenme tartışmasını da yürütecekleri bir sürece karar verdiklerini belirten SFK; “Bu süreçte Sosyalist Feminist Kolektif kurumsal adıyla yaptığımız tüm faaliyetleri durdurma ve bir örgütlenme olarak SFK’yı dondurma kararı aldık” dedi.

 

“Bundan sonra nasıl bir örgütlenme?”

Devletten-sermayeden ve erkeklerden bağımsız bir örgüt olarak 7 yıl boyunca politika ürettiklerini belirten SFK, “Her  uzun soluklu mücadelede olduğu gibi biz de tüm bu yedi yıllık deneyimde bazı ayrılıklar, uzaklaşmalar yaşadık. Her ayrılığın, uzaklaşmanın dayanışmamızı, feminist politikamızı eksilttiğini hissettik; bu uzaklaşmaları anlamaya, sonraki süreçleri bu durumları azaltacak şekilde örmeye çalıştık. Bazen birbirimizi anladık, bazen farklı noktalara düştük” dedi ve bu durumun SFK’nın geleceğine ilişkin kolektif bir karar alma aşamasına getirdiğini gösterdiğini vurguladı.

Örgütlenme tartışmalarını “Bundan sonrasına ilişkin nasıl bir feminist politika örmeliyiz?” ve “bunun için nasıl bir feminist örgütlenmeye ihtiyacımız var?” soruları ile derinleştireceklerini belirten SFK, “Tüm feminist yol arkadaşlarımızla bir araya geleceğimiz, feminist politika yapma biçimleri ve feminist örgütlenme modellerine dair yol gösterici tartışmaları içeren ve feminist hareketi besleyen bir süreç olacağını umut ediyoruz” dedi.

 

“Tartışmalarımızı kolektif bir şekilde yapmak istiyoruz”

Feminist yol arkadaşlarımızla birlikte 1 Kasım seçimleri sonrasında böylesi bir tartışmayı kolektif olarak yürütmeyi planlıyoruz” diyen SFK, 4 ay boyunca yürütecekleri bu tartışma süreci için bir komisyon oluşturdukları bilgisini de verdi.

Bu süreci şimdilik bahsettiğimiz iki başlık altında planladık: Öncelikle tartışma takvimini ve başlıkları oluşturabilmek için önerilerinizi, tartışmaları zenginleştirecek sorular, metinler ve yazılı görüşleri [email protected] adresine göndermenizi diliyoruz” diyen SFK sürece ilişkin ek olarak şu bilgileri de verdi: “İkinci olarak; bu tartışmayı yüz yüze örebilmeyi amaçladığımız kadar, fiziki olarak tartışmalara katılamayacak kadınları da sürece dahil edebilecek mekanizmalar örgütlemeyi hedefliyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu