Güncel

Sokaklar kadın öfkesi ile boyandı!

kadikoy_kadın25 Kasım vesilesiyle bugün (24 Kasım) saat 13.00’te Kadıköy’de başlayan yürüyüş ve ardından bir miting gerçekleştirildi. Kadınlar eylemin başlamasına yakın sloganları ve dövizleri ile alanı adeta “Direnişçi Kadınlar”ın alanına çevirdi.

Saat 12.00’den itibaren Kadıköy Boğa Heykelinde toplanmaya başlayan kadınların özellikle son süreçte hükümetin kadın düşmanı politikalarına öfkesi yürüyüş boyunca artarak sokaklara yayıldı. Gezi İsyanına göndermelerle süren eylemde sık sık “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop; inadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük!”, “Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir!”, “Her yer Rojava, her yer direniş!” gibi sloganlarının atılmasının yanı sıra sık sık ajitasyonlar yapılarak hükümetin susması gerektiğini ve artık kadınların konuşacağı dile getirildi. Yürüyüş boyunca kadınlar ellerinde “Kadınlar sokağa özgürleşmeye”, “Kadına yönelik şiddete son”, “Görünmeyen emek sesini yükselt”,” Elif Kaya’ya özgürlük”,Tecavüz Cumhuriyeti T.C” yazılı dövizler taşıdı.

Kadınların öfkesi Hosta’yı yendi!

Yürüyüş sırasında bir grup kadın Hosta’nın binasına girerek üst kattan pankart açmak istedi. Çalışanların müdahalesine yönelen kadın öfkesi sonucunda pankart “Yaşasınydk_kadıköy kadın dayanışması!” sloganı eşliğinde asıldı. Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesinde gerçekleştirilen mitingde ilk olarak söz alan Üniversiteli Kadınlar devletin son süreçteki “Kızlı-erkekli” saldırılarına değinerek, özellikle genç kadınlar üzerindeki saldırıları teşhir eden bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından İstanbul Kadın Dayanışması adına okunan basın metninde yine hükümetin saldırılarına değinilirken, mücadelenin süreceği ve kadınların sokaklarda olmaya devam edeceği vurgulandı. Eylem halaylar ve sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu